A japán kormány az 1980-as években alkotta meg a shinrin-yoku kifejezést, a szó tükörfordításban erdőfürdőzést jelent. A módszer követői úgy vélik, amikor hosszú sétát (2-2,5 órásakat) tesz az ember az erdőben, az olyan, mintha megmártózna benne. Egyes szakértők szerint az erdőjáró túrák 30 éven belül olyan népszerűek lehetnek, mint a jóga - írja a hvg.hu .
A rák elleni küzdelmet is segíthetik
Az erdőfürdőzés hatásairól a japán kormány 2004-2012 között több felmérést is megrendelt. Az egyik kutatás során a Chiba Egyetem 300 diákot vizsgált meg egy városban és egy erdőben tett séta után. Megállapították: az erdei kirándulás után az alanyoknak alacsonyabb volt a stresszhormon- és a vércukorszintjük , illetve a pulzusszámuk, mint amikor a városban sétáltak. A Kyoto Egyetem másik, nagyobb kutatásának eredménye szerint pedig az erdei túra után mérséklődött a résztvevők depressziós rátája, kevésbé voltak ellenségesek.
A Nippon Medical School egy kísérlete még látványosabb eredményeket mutatott fel: megállapították, hogy azon sejtek, melyek segítenek harcolni a megbetegedések és a rák ellen, magasabb szinten működtek egy erdei séta után - sőt, egy hét elteltével is ezt figyelték meg. Ezek az egészségügyi előnyök a The Washington Post szerint a növények által a bogarak ellen kibocsátott kémiai vegyületeknek, vagyis a fitoncidoknak köszönhetőek. Nagy előnye ennek a módszernek, hogy nem igényel komoly befektetést, elég hozzá egy erdő vagy park, ahol nyugodtan eltölthetünk néhány órát.