Nagy-Britanniában a gyermekek 20 százaléka szenved az atópiás ekcéma nevű bőrbetegségben, míg többségüknél a probléma serdülőkor környékén megoldódik, addig a felnőttek 7 százalékának életük végéig számolnia kell a tünetekkel. A száraz, hámló, és viszkető bőrrel járó elváltozás előfordulási aránya növekvő tendenciát mutat. A betegség pontos homály övezi, azonban arra hajlamosító tényezőként szerepelhet a Malassezia sympodiali s nevű élesztőgomba.
A szóbanforgó törzs mind az egészséges egyének, mind az ekcémások bőrén jelen van, azonban a betegek bőrfelszíne rugalmasabb, repedésre hajlamosabb, ami behatolási kaput jelenthet a kórokozónak. A svéd Karolinska Intézet munkatársai arra keresték a választ, miként lehetne úgy elpusztítani az élesztőgombát, hogy a bőrsejteket ne érje károsodás. Ehhez mintegy 21 fehérje hatását tanulmányozták, melyek a sejtmembránon képesek átjutni. Ezek a vegyületek a természetes antibiotikumok közé tartoznak, melyek számos mikróbával, baktériummal, gombával és vírussal szemben hatásosak.
Tina Holm és munkatársai tenyésztéses kísérleteik során 6 peptid esetében tapasztaltak toxikus hatást az élesztőkolóniákkal szemben, ugyanakkor a bőr sejtjei nem mutattak károsodást. Mindazonáltal a humán kipróbálásig még számos kérdésre választ kell adni, de a kutatók bizakodnak, hogy a módszer a jövőben új terápiás szerek fejlesztését segítheti elő.
Animáció: HáziPatika.com