Dr. Edward H. Phillips, a Los Angelesben található Cedars-Sinai Egészségügyi Központ Fogyókúrás részlegének sebésze szerint manapság gyakran jelentkeznek műtétre olyan idősek, akiknél súlyos kísérő betegségek állnak fenn, náluk nem egyértelmű, lenne-e haszna a műtétnek. A II-es típusú cukorbetegségben szenvedőket például megszabadíthatja az életen át tartó gyógyszerszedéstől.
"Most már jobban elfogadják a tényt, hogy ez a műtét valóban életmentő kezelés, nem csak a kilóktól való megszabadulásra szolgál" - mondta Dr. Francesco Rubino, a New York-i Weill Cornell Orvosegyetem gyomor-bél- és anyagcsere-sebésze. Az Egyesült Államokban 2007-ben körülbelül 205 ezer gyomorbypasst végeztek, ez két év alatt húsz százalékos növekedést jelent. A Mayo Klinika szerint akkor tartható fenn hosszú távon az alacsonyabb testsúly, ha a páciens betartja az étrendi változtatásokat és rendszeresen mozog.
Egy, a New England Journal of Medicine folyóiratban megjelent tanulmányban az Utahi Egyetem orvosi karának munkatársai Ted Adams vezetésével 16 ezer elhízott embert vizsgáltak, akik fele gyomorbypasson esett át. Hét évvel később a halálozás a műtéten átesettek között jelentősen alacsonyabb volt, mint a többieknél, míg a cukorbetegség okozta halálozások 92 százalékkal csökkentek. Egy másik, svéd tudósok által készített tanulmányban hatezer elhízott beteg vett részt, tíz év elteltével itt is azt találták, hogy a műtéten átesetteknél jelentősen csökkent a halálozás.
Egy vizsgálat szerint a kor nem lehet akadály, ám Dr. Phillips szerint a nyolcvan évhez közelieknél nem biztos, hogy ez így van, hisz nem tudjuk, mennyivel hosszabbítjuk meg az életüket, továbbá a szövődmények is gyakrabban végződnek náluk halállal. Dr. Adams erre figyelmeztet: "Még mindig azt tanácsolom a műtéten gondolkodónak, hogy vegyenek fontolóra minden műtéti kockázatot és az elhízásból adódó kockázatokat, és a kisebb kockázatot jelentő mellett döntsenek."
Forrás:
Medipress hírszolgálat