A kutatók szerint a centrumokban végzett komplikációmentes műtétek után a betegek rendszerint jelentős súlyvesztésről számolnak be, azonban 5-15 százalékuknak ez nem sikerül. A kutatásba 310 olyan gyomorszűkítő műtéten átesett beteget vontak be, akiket súlyvesztés szerint két csoportba soroltak. A műtét előtt az átlag BMI 52 volt, míg a műtét után ez 34-re csökkent, a betegek a túlsúlyuk átlag 60 százalékát leadták, azonban 38 páciens nem tudott lefogyni.
A különböző tényezőkre történő korrigálást követően a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a cukorbetegség, illetve a műtét során nagyobbra hagyott gyomor hátráltatja a fogyást. A cukorbetegeknél azzal is számolni kell, hogy inzulint, illetve más gyógyszereket kapnak, amelyek fokozzák a zsírok és a koleszterin képződését. "A cukorbetegeknél az is serkenti a hízást, hogy a hipoglikémiás epizódok kivédésére több kalóriát fogyasztanak, csökken a vesén át történő cukorürítés, illetve a víz- és nátriumvisszatartás az inzulin direkt hatása a vese disztális tubulusaira" - olvasható a tanulmányban.
A kutatók szerint az is kulcsfontosságú, hogy a sebészek megfelelő nagyságú gyomrot alakítsanak ki, a standard ballonok helyett inkább a páciens anatómiai felépítésére hagyatkozva. "A cukorbetegség gyógyszeres kezelésében történő változások növelhetik a fogyás hatékonyságát a gyomorszűkítésen átesetteknél. A legjobb eredmények eléréséhez elengedhetetlen a kicsi gyomor kialakítása" - vonták le a végkövetkeztetéseket a szerzők.
A tanulmány az Archives of Surgery folyóirat szeptemberi számában jelent meg.
Forrás: Medipress