A Missouri Egyetem kutatói kimutatták, hogy a dohányzás az impulzivitás (gondolkodás nélküli cselekvés) és a neuroticizmus (érzelmileg negatív és szorongó) kiváltó tényezőjének számít a 35 éven aluli felnőttek körében. A dohányzásról leszokók azonban elveszíthetik ezeket a kedvezőtlen személyiségjegyeket, ezáltal személyiségük jó irányba fejlődhet.
A Nicotine and Tobacco Research folyóiratban megjelent kutatásban 18 és 35 év közötti dohányosokat hasonlítottak össze olyanokkal, akik leszoktak a dohányzásról, és kiderült, hogy a dohányosok impulzívabbak és neurotikusabbak. A kutatók azt is hozzátették, hogy az impulzivitás és a neuroticizmus magasabb szintjével rendelkező fiatalok ráadásul nagyobb valószínűséggel folytatnak káros viselkedésformákat, például dohányoznak. A szakértők ezért úgy vélik, hogy a dohányosok impulzivitását célzó dohányzásellenes kampányok hatékonynak bizonyulhatnak a fiatal felnőttek esetében.
A kutatásból kiderült, hogy leszokás után a dohányosokban, különösen a 18-25 évesekben, csökken az említett személyiségjegyek szintje. Ahogyan a dohányosok idősödnek, a dohányzásuk indoka egyre inkább túlmutat az impulzivitáson, és a szokás egy rendszeres viselkedési minta részévé válik. Idősebb korban tehát a nikotinfüggőség egyre inkább függetlenné válik a személyiségjegyektől. A kutatók ugyanakkor azt is hozzátették, hogy az anyaghasználat más formáihoz hasonlóan a dohányzás is genetikai és környezeti tényezők összetett kapcsolatát feltételezi.
Animáció: HáziPatika.com