A legutóbbi számában közzétett tanulmány szerzői több mint egymillió 50 és 65 év közötti brit nő adatait vizsgálták, akiket tizenkét éves utánkövetésnek vetettek alá. A kutatás elején a nők 20 százaléka dohányos, 28 százaléka exdohányos, 52 százaléka pedig nemdohányzó volt.
Az eredmények azt mutatták, hogy azok a nők, akik még három évvel a kutatás kezdete után is dohányoztak, közel háromszor nagyobb valószínűséggel haltak meg a következő kilenc éven belül, mint a nemdohányzók. A halálozás kockázatának háromszoros növekedése azt jelenti, hogy az 50-es, 60-as és 70-es éveikben járó női dohányosok összes halálozásának kétharmadát a dohányzás okozza. A dohányosok körében a halálozás kockázata az elszívott cigaretták mennyiségével egyenes arányban nőtt, bár a kutatás alapján még a kevesebbet dohányzók (1-9 szál cigaretta naponta) is kétszer nagyobb valószínűséggel halhatnak meg, mint a nemdohányzók.
Az Oxford Egyetem kutatói Sir Richard Peto vezetésével azt is kimutatták, hogy azok a nők, akik negyven éves koruk előtt leszoktak, a folyamatos dohányzással összefüggő megnövekedett halálozási kockázat több mint 90 százalékát elkerülték, akik pedig harmincéves koruk előtt szoktak le, a fokozott kockázat több mint 97 százalékát elkerülhették.
"Ha a nők ugyanúgy dohányoznak, mint a férfiak, ugyanúgy meg is halnak" - magyarázta Sir Peto, "De ha akár a férfiak, akár a nők még középkorukban leszoknak, ezzel akár tíz életévet is nyerhetnek."