A kutatás során 117 tinnitusban szenvedő beteget vizsgáltak, akiket 2009 és 2011 között láttak el a detroiti Henry Ford kórházban. Az eredmények azt mutatták, hogy minél súlyosabb álmatlanságban szenvedett a beteg, annál nagyobb volt esetében az érzelmi megterhelés.
"A tinnitus olyan mentális, érzelmi és pszicho-fiziológiai folyamatokból áll, amelyek a beteg szenvedésének fokozódását eredményezhetik" - magyarázza a tanulmány társszerzője, Dr. Kathleen Yaremchuk. "Az ilyen betegekben az alvászavarok, köztük az álmatlanság, a tinnitusszal szembeni tolerancia csökkenéséhez vezethetnek." Yaremchuk elmondta, hogy a krónikus fülcsengésben szenvedő betegeket nehéz kezelni.
Olyan bonyolult klinikai kórképet mutatnak, amely szorongást, depressziót ,ingerültséget vagy érzelmi gyötrelmeket rejthet. Az egyik leggyakoribb panasz, amiről az ilyen betegek beszámolnak, az elalvás nehézsége.
A kutatók éppen ezért úgy vélik, eredményeik újabb bizonyítékkal szolgálnak arra, hogy az inszomnia kezelése a tinnitusban szenvedő betegek esetében enyhítheti a tüneteket.
Magyarországon körülbelül félmillióan szenvednek krónikus fülzúgásban. A rendellenesség pontos kórokát nem ismerjük, de több állapotról is kimutatták, hogy kiválthatja vagy súlyosbíthatja a tinnitus tüneteit. Ezek közé tartozik a hangos zajok behatása, a fülzsírlerakódás a fülben, az orrmelléküreg vagy fülfertőzések, a fej-nyaki sérülések, vagy az olyan betegségek, mint a Lyme-kór , a fibromialgia, valamint a pajzsmirigy túl- és alulműködése.
A kutatás eredményeit a San Diegó-i Tavaszi Fül-orr-gégészeti Konferencián tették közzé.