Halálos méregből állíthatják elő a cukorbetegek legújabb gyógyszerét

Egy rendkívül mérgező tengeri csigafajból vonták ki a legújabb vércukorszintcsökkentő hatóanyagot.

Meglepő helyen bukkantak a cukorbetegség kezelésének új lehetséges hatóanyagára: a rendkívül mérgező térképes kúpcsiga által kiválasztott toxinbanszámolt be a University of Utah eredményeiről az Orvostovábbképző Szemle.

cukorbeteg, diabétesz, diabéteszes, vércukormérés, ujjszúrás
A cukorbetegek kezelésében akár új irányt vehet a felfedezés. Fotó: Getty Images

Áldozatainak lezuhan a vércukor értékük

A szóban forgó, a csendes-óceáni Palau szigeteinek környékén élő tengeri csigafaj halakra vadászik. Az tűnt fel a kutatóknak, hogy mérgét a vízbe juttatva olyan erős hipoglikémiás sokkot okoz zsákmányállataikban, amire a halak szervezete már nem tud reagálni, így képtelen visszaállítani a szervek működéséhez szükséges vércukorszintet. A csigafaj összetett mérgében a mostani vizsgálat során a kutatócsoport egy olyan toxint azonosított, amely hasonló az emberi szervezetben is megtalálható szomatosztatin hormonhoz. Ez a most leírt szomatosztatin-szerű toxin kulcsfontosságú lehet a cukorbetegség és egyéb hormonzavaros állapotok kezelésére szolgáló új gyógyszerek fejlesztésében.

Mi csak néhány száz éve próbálkozunk gyógyszerkémiával és gyógyszerfejlesztéssel, néha jól, néha rosszul. A kúpcsigáknak viszont több millió, vagy inkább milliárd évük volt arra, hogy igazán hatásos mérget fejlesszenek ki

– mondják a kutatók.

A szomatosztatin nagyjából úgy működik, mint egy fékpedál az emberi szervezet számos folyamatában. Megakadályozza például, hogy a vércukorszint, a különböző hormonok és sok más fontos molekula szintje veszélyesen magasra emelkedjen. A kutatók szerint a konszomatin nevű kúpcsigaméreg is ehhez igen hasonlóan működik, a kutatók azonban azt is megállapították, hogy a konszomatin sokkal stabilabb és specifikusabb, mint az emberi hormon.

A konszomatint vércukorszintre gyakorolt igen erős hatása miatt veszélyes lenne közvetlenül terápiás célokra használni, de szerkezetének tanulmányozásával a kutatók elkezdhetnek olyan gyógyszereket tervezni, amelyek kevesebb mellékhatással rendelkeznek, mint a mostaniak.


A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Északkelet felől fokozatosan növekszik, vastagszik a felhőzet, de a délelőtti órákban főként a déli tájakon hosszabb-rövidebb időre kisüthet a nap. Eső, záporeső előfordulhat, nagyobb eséllyel hazánk északi, majd késő délutántól egyre inkább a nyugati felén. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, a Bodrogköz, illetve Zemplén térségében akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű, a déli tájakon mérhetjük a magasabb értékeket. Késő estére 7 és 11 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Csongrád-Csanád
Legrosszabbul:
Heves
Kezdjük újra