Legtöbbünk számára ez a furcsa élmény, a deja vu, teljesen véletlenszerűen történik, és nem túl gyakran. Ám van egy ember, aki ilyen állapotban él - a jelek arra mutatnak, hogy ezen érzetek egy neurológiai problémából erednek.
Amit tudunk róla, az főként a temporális lebeny epilepsziával élő betegekkel kapcsolatos kutatásokból ered: az ilyen típusú epilepsziás rohamok részét képezi ugyanis a deja vu, kisebb számban pedig demenciás betegek esetében is előfordul. Viszont most történt meg először, hogy egy olyan esetet dokumentáltak, amelynél a "már látásnak" szellemi és nem fiziológiai alapja van.
Az említett illető egy 23 éves brit fiú, aki már 2007, az egyetem megkezdése óta él együtt ezzel a problémával. Korábban már megállapítottak nála idegességet és kényszeres viselkedést, főként a higiéniával kapcsolatban. Idegessége egyre csak fokozódott, néha olyan szinten, hogy tanulmányait is abba kellett hagyni.
Félresülő idegsejtek okozhatnak deja vu-t
Ekkortájt indultak meg nála a "már látás" élményei. Amikor visszatért az egyetemre, ezen epizódok egyre sűrűbbek lettek, majd miután kipróbálta az LSD-t, szinte folyamatossá váltak. A deja vu annyira erős volt, hogy nem tudott már tévét nézni, rádiót hallgatni vagy újságot olvasni sem, mert úgy érezte, hogy már mind hallotta, látta, olvasta azokat, amiket új hírként aposztrofálnak. Az orvosok semmilyen fiziológiai problémát nem találtak nála, az EEG- és MRI -vizsgálat eredményei is teljesen normálisak voltak.
A tudósok nem tudják, hogy pontosan mi is történik a fiúval, de az esettanulmány szerzője, Christine Wells szerint abnormális idegi aktivitás húzódik a háttérben. "Úgy véljük, félresülnek az idegsejtek a temporális lebenyben - ezek az idegsejtek felelősek a visszaemlékezésért és azért, ha valami ismerősnek tűnik. Ha ezek félresülnek, bármely pillanatot tudunk úgy érzékelni, mintha már egyszer láttuk, hallottuk vagy átéltük volna." Előfordulhat tehát, hogy az idegességet az okozza, hogy az idegsejtek egy csoportja rosszkor jelez, ez deja vu-t okoz, az még nagyobb idegességhez vezet, és így negatív spirálban folytatódik a folyamat.