Halott agyak felélesztésével kísérleteznek

Elpusztult disznókban már sikeresen "felélesztették" az agyat a Yale Egyetem kutatói, a kísérletek azonban komoly morális kérdéseket feszegetnek.

Sikeresen visszaállították a vérkeringést elpusztult disznók agyában a Yale Egyetem kutatói, a szerveket több órára sikerült "újraéleszteni" egy speciális készülék segítségével. Az állatkísérleteket követően az emberi agyat is tanulmányoznák hasonló módon, a kutatók azonban aggodalmukat fejezik ki. Nem tudni ugyanis, hogy a kísérlet során az agyi tevékenységek és a tudat milyen mértékben térhet vissza a szervekben.

"Mintha kívülről látnánk magunkat" Nagyon gyenge árammal sikerült német kutatóknak elérniük, hogy kísérleti alanyaiknak úgynevezett éber álmaik legyenek. Erről a kutatásról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Fontos, de aggályos kísérletek

A kutatást vezető Prof. Nenad Sestan és csapata több mint 100 disznó agyán végeztek kísérletet. Pumpák és mesterséges vér segítségével képesek voltak mesterséges úton helyreállítani a keringést és életben tartani az agyban lévő sejteket még 36 órán keresztül. A kutatók reménykednek, hogy hasonló módon az emberi agy véráramlását is sikerül újraindítani, és ezzel számos neurológiai betegség megismerése könnyebbé válhat.

A kutatás komoly morális dilemma elé állította a szakembereket
A kutatás komoly morális dilemma elé állította a szakembereket

Sestan professzor ugyanakkor az elsők között hívta fel a figyelmet a művelet morális kérdéseire is. Nem tudni ugyanis, hogy egy ilyen agy mennyire nyeri vissza öntudatát , a későbbiekben pedig használhatják-e majd emberek ezt az eljárást arra, hogy haláluk után új testbe "költöztessék" magukat? Persze egyéb kérdések is felmerülhetnek a témában, például hogy egy laboratóriumi körülmények között létrehozott agyszövetre mennyire lehetnek érvényesek az ember- és állatkísérletekre felállított szabályok? A kutatók szerint fontos lenne fejleszteni a tudatosság megállapításának módjait, és jól értelmező határokkal kellene körülírni azt, hogy minek lehet öntudata.

A testhez nem rögzített agy funkcióinak vizsgálatával a neurológiai betegségek legtöbbje sokkal jobban vizsgálható lenne a kutatók szerint. Azonban úgy gondolják, a kísérletek folytatását komoly szakmai vitáknak kellene megelőzniük.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: BBC Health

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.