Korábbi, egereken végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy az inzulinszerű-növekedési-faktor-1 nevű hormon csökkentette a plakkok lerakódását az agyban. Ez a béta-amyloidnak nevezett plakk valószínűleg fontos oki tényezője az Alzheimer-kórban kialakuló memória- és viselkedészavaroknak.
A kutatók egy kísérleti gyógyszer segítségével 208, enyhe-közepesen súlyos Alzheimer-kórban szenvedő emberben serkentették a növekedési hormon termelődését, míg másik 208 páciens placebót kapott az egy évig tartó vizsgálat során. A gyógyszert kapó betegeknél nőtt a növekedési hormon szintje, amely megnövelte az inzulinszerű növekedési faktor termelését.
Azonban a gyógyszer nem tudta lelassítani a tünetek kialakulását, derült ki a Neurology folyóiratban megjelent tanulmányból. "Ez a munka azt sugallja, hogy ez nem a jó irány az Alzheimer-kór progressziójának lassításához" - nyilatkozta J.J. Sevigny, a pennsylvaniai Merck Kutatólaboratórium munkatársa, a tanulmány szerzője. "Fontos, hogy megdőlt az a mítosz, hogy a hormonok megtámadják az agyban található béta-amyloid plakkokat, valamint hogy hozzátettünk az Alzheimer-kór klinikai bizonyítékaihoz, ahogyan hatásosabb kezelések után kutatunk."
Forrás:
Medipress hírszolgálat