A vizsgálatban 161808 olyan, 50 és 79 év közötti nő adatait elemezték, akik hormonkezeléssel, étrendi változtatásokkal és D-vitamin kiegészítéssel kapcsolatos klinikai vizsgálatokban vettek részt, továbbá 93676 olyan nőét, akik egy megfigyelési tanulmány résztvevői voltak.
"Az elemzések nem mutattak ki jelentős összefüggést a multivitaminok szedése és a daganatok vagy szív-érrendszeri betegségek kialakulása, illetve a halálozás között" - áll az Archives of Internal Medicine folyóiratban megjelent cikkben.
Összességében a résztvevők 41,5 százaléka szedett multivitaminokat a vizsgálat 15 évig tartó ideje alatt. A szerzők kiemelték, hogy az amerikaiak körülbelül fele szed vitaminkiegészítőket, annak ellenére, hogy kevés bizonyíték támasztja alá az évente húszmilliárd dollár forgalmú iparág jótékony hatásait.
"A táplálékkiegészítők szedésének különböző okai vannak, a leggyakoribb például az, hogy az emberek azt hiszik, ezek segítségével megelőzhetők a krónikus betegségek, például a daganatok és a szív-érrendszeri betegségek" - írja a Marian Neuhouser által vezetett kutatócsoport a seattle-i Fred Hutchinson Rákkutató Központból. "A fogyasztók véleményét befolyásolják a termékekkel kapcsolatos esetleges mellékhatásokról szóló beszámolók, más fogyasztók véleménye és az, hogy ez az iparág alig szabályozott."
A kutatók által feltárt egyetlen kivétel az összefüggés "a szívroham kockázatának stressz elleni készítmények általi valószínű csökkenése. Számos ilyen szer nagydózisú folsavat és B-vitaminokat tartalmaz; korábbi kutatások már bizonyították a folsav protektív szerepét a szív-érrendszeri betegségek és azok kockázati tényezőivel szemben."
A kutatók azt ajánlják, hogy "elsősorban étrendünkkel próbáljuk megelőzni a krónikus betegségek kialakulását... azonban randomizált, ellenőrzött vizsgálatokból szerzett egyértelmű bizonyítékok hiányában a multivitamin-készítmények valószínűleg kis szerepet játszanak a megelőzésben."
Forrás:
Medipress hírszolgálat