Igazi orvosi csodának számítanak az október 31-én született ikrek, Lydia és Timothy Ridgeway. A Nemzeti Embrióadományozási Központ (NEDC) közlése szerint ugyanis jelenleg ők lehetnek a “rekorderek”, akik a leghosszabb ideig lefagyasztva tárolt embriókból születettek – írta a CNN Online. Korábban Molly Gibson volt hasonló helyzetben: a kislány 2020-ban született egy 27 éve lefagyasztott embrióból.
Az ikreket nevelő házaspár hihetetlennek tartja, ami velük történt. Philip Ridgeway úgy fogalmazott: észbontó, hogy 5 éves volt, amikor az ikrek már készen álltak az életre. "Bizonyos értelemben ők a legidősebb gyermekeink, még akkor is, ha valójában ők a legkisebbek" – nyilatkozta Ridgeway, aki feleségével együtt négy másik gyermeket is nevel – a legidősebb nyolc-, a legfiatalabb kétéves.
Az ikrek története harminc éve kezdődött
Az embriókat egy névtelen házaspár számára hozták létre – a férj az ötvenes évei elején járt, a petesejtdonor pedig egy 34 éves nő volt –, és 1992. április 22-én fagyasztották le. 2007-ben a pár úgy döntött, hogy az öt, laboratóriumban őrzött embriót a Tennessee állambeli Nemzeti Embrióadományozási Központnak adja, hogy egy másik pár felhasználhassa ezeket.
Az IVF-kezelések (In vitro fertilizáció) után hátramaradhatnak “felesleges”, vagyis fel nem használt embriók. Ezeket konzerválhatják, de adományozhatják kutatási célra vagy olyan embereknek, akik szeretnének gyermeket vállalni – vette számba a lehetőségeket a CNN Online. De mint minden más, emberi szövetadományozás esetében, itt is meg kell felelni az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszerügyi Hatóság által meghatározott alkalmassági irányelveknek, amibe beletartozik bizonyos fertőző betegségek szűrése is.
Különleges szempontok szerint választottak
A közel 30 éves embriókat nem véletlenül használták fel. Amikor Ridgeway-ék a további családbővítés mellett döntöttek, kifejezetten olyan embriókat kerestek, “amelyek a leghosszabb ideje várakoztak”. Végül egy donoradatbázisban bukkantak az öt embrióra, amit február 28-án olvasztottak ki. Végül három bizonyult életképesnek. (A szakértők szerint felolvasztáskor körülbelül 80 százalékos a túlélési arány.)
Noha a szakemberek azt tanácsolták, hogy a siker érdekében egyszerre csak egy embriót ültessenek be – a beültetések 25-40 százaléka végződik élveszüléssel –, ám Rachel Ridgeway mindháromhoz ragaszkodott. Végül kettő maradt meg, és mindkettő egészségesen fejlődött.
Az embriókat nagyjából korlátlan ideig lehet folyékony nitrogénben tárolni, amennyiben közel 200 fokon fagyasztják le őket: ilyenkor ugyanis a biológiai folyamatok lényegében lenullázódnak. Az embrió kora nem befolyásolja a születendő gyermek egészségét, a petesejtdonor életkora viszont meghatározó – idézte a CNN Online John Gordont, az ikrek születését segítő orvost.