Izraeli kutatók szerint amikor időzónákat váltunk, a bélflóránkban található élőlények huszonnégy órás aktivitása ciklusa teljesen összezavarodik.
A Cell szaklapban publikált tanulmányban részletesen leírják, hogy az emberek és az egerek bélflórájának is van aktivitási ciklusa, amelyet a gazdatest biológiai órája befolyásol. Ha a gazdatest aktivitási- és alvási ciklusa megzavarodik, az anyagcsereproblémákhoz és elhízáshoz vezethet.
"Mindezen eredmények megmagyarázzák azt a régóta fennálló rejtélyes tényt, hogy a jetlagek vagy műszakbeosztások miatt teljesen megkavarodott élettempójú emberekben miért alakul ki elhízás vagy más anyagcserezavar" - nyilatkozta Eran Elinav, a Weizmann Institute of Science munkatársa.
A vizsgálatok során kiderült: amikor az egereket változó fényerejű környezetbe helyezték és szokatlan 24 órás étkezési mintákba kényszerítették, a bélflóra elvesztette ritmikus fluktuációját és szerkezete is megváltozott. Mindemellett a magas zsírtartalmú étrend hatására a megzavarodott egerek elhíztak és a diabéteszre emlékeztető anyagcsereproblémák alakultak ki bennük. A jetlag hatását embereken is vizsgálták: az Izraelből Amerikába utazó vizsgálati alanyok bélflórájában olyan baktériumok szaporodtak el, amelyek elhízás és anyagcserezavarok során észlelhetők.