Az agysejtjeink nagy részét már a születésünk előtt birtokoljuk, de az agyunknak vannak olyan területei, melyekben szinte folyamatosan képződnek újabb sejtek. Különösen a hippokampuszban születnek új sejtek, egészen idős korunkig. Azonban az életmódunk miatt jó néhány idegsejtet el is veszíthetünk - érdemes tehát elolvasni, mit tehetünk azért, hogy új agysejtjeink születhessenek! Azonban nemcsak az új agysejtek képződését serkenthetjük, de az agysejtek pusztulásával járó súlyos betegségek kialakulásának esélyét is csökkenthetjük.
Együnk több halat!
Több kutatás is bizonyította, hogy az omega-3 zsírsavak nagyon jót tesznek az agynak, és segítségükkel megelőzhető például az Alzheimer-kórral összefüggő agykárosodás. Az omega-3 zsírsavakban gazdag halat rendszeresen fogyasztók körében hatvan százalékkal csökkent a demencia kialakulásának az esélye, és ha hetente legalább egyszer halat eszünk, akkor 35 százalékkal csökkenthetjük az Alzheimer-kór megjelenésének esélyét. Egy 2014-es amerikai kutatás pedig úgy találta, hogy azok, akik hetente párolt vagy sütőben sült halat ettek, nagyobb agymérettel rendelkeztek, mint azok, akik soha nem esznek halat.
Tanuljunk!
A tanulás alaposan megmozgatja az agyunkat, akár tizenöt, akár hetvenöt évesek vagyunk. Egy 1999-es kutatás szerint a felnőtt patkányok agyában kétszer annyi neuron keletkezett egy tanulási folyamatos követően. A nyelvtanulás pedig képes megnövelni az agy, különösen a hippokampusz méretét - derítette ki egy másik, 13 hónapig tartó svéd kutatás. A hippokampusz felelős a memóriáért és az új dolgok tanulásáért is, ezért ha új ismereteket sajátítunk el, ezt a területet dolgoztatjuk meg a legjobban.
Mozogjunk többet!
Az aerob jellegű mozgásformák nemcsak az izmainknak tesznek jót, hanem az idegsejtjeinknek is. Egy 2010-es amerikai kutatás szerint ugyanis a rendszeres sportolás hatására új sejtek képződnek a hippokampuszban. A kutatók emellett állatkísérletekkel azt is bizonyították, hogy nemcsak több agysejtünk lesz a mozgás hatására, de hatékonyabban képesek leszünk azokat használni.
Fejtsünk keresztrejtvényt!
A keresztrejtvények nagyon hatékonyan javítják az agyműködést, és igen látványos mértékben megnövelik a hippokampusz méretét. A Bronx Study on Aging nevet viselő, nagyszabású kutatás során 488 idős embert követtek több éven keresztül, és rendszeresen teszteket is végeztettek velük az agyműködésük vizsgálatára. Úgy találták, hogy a keresztrejtvények képesek átlagosan két és fél évvel késleltetni a demenciával összefüggő memóriaproblémák megjelenését.
Együnk curryt!
Egy 2014-es német kutatás szerint a kurkuma egyik összetevője, az aromás turmeron igen jó hatással van az agyunkra: a fűszer kivonatával etetett patkányok agyában nemcsak új sejtek keletkeztek, de a sérült sejtek is gyógyulásnak indultak.