Hogyan távolítsuk el a lepedéket a fogainkról?

A lepedék a fogakon, ínyen, sőt nyelven összegyűlő, ragacsos, vékony filmréteg, mely elsősorban baktériumokból áll. Amennyiben ez a lepedék több rétegben is rárakódik a fogakra, ínyre, a nyálban található ásványi anyagokkal is összekeveredve, fogkő jön létre.

A lepedék és a fogkő számos problémát okozhat, a baktériumok könnyen gyulladásokat okozhatnak, fokozhatják a fogszuvasodás kialakulását, de a kellemetlen szájszagért is felelőssé tehetőek. Az, hogy kinél mennyi lepedék rakódik le a fogakra, illetve az ínyre, valamint, hogy ebből pontosan mikor lesz fogkő, egyénenként változó. A megfelelő szájhigiéniás szokások követésével jelentősen csökkenthetjük a későbbi problémák kialakulását, de következzen néhány módszer, mely túlmutat a fogmosáson!

Az olajos öblögetésnek évezredes hagyománya van, és a hívei szerint számos egészségügyi problémát megelőzhetünk a segítségével (amellett, hogy például gondoskodik az immunrendszer megfelelő működéséről). Az olajos öblögetés során a baktériumok beletapadnak az olajba, amit aztán kiköpünk. Az öblögetéshez leggyakrabban használt olajoknak, így főként a kókuszolajnak ráadásul gyulladáscsökkentő és antimikrobális hatásai is vannak, ezért a már kialakult problémákat is "kezelhetjük" az olajos szájöblítéssel.

8 biztos tipp a fogzománc védelméért A fogzománc a test legkeményebb és legtöbb ásványi anyagot tartalmazó anyaga. De még ezt az erős védelmet is megbonthatják táplálkozási és fogápolási szokásaink. Hogyan tarthatjuk épen? Kattintson! Az öblögetéshez egy kiskanál olajat vegyünk a szánkba, majd alaposan forgassuk át, akár 15 percen keresztül. Ne gargarizáljunk vele és ne is nyeljük le, hanem köpjük ki! Ezután alaposan mossuk meg a fogunkat a szokásos módon. Az olajos öblögetéshez hozzá kell szokni, először kisebb mennyiségű olajjal, rövidebb ideig végezzük.

A szódabikarbónának is nagyszerű hatásai vannak a fogainkra, például fehérítik is azokat. A szódabikarbóna semlegesíti a szájban a savakat, csökkenti a baktériumok számát, és a kellemetlen szájszag ellen is nagyon hatékony . Egyszerűen nedvesítsük be a fogkefénket, mártsuk bele a szódabikarbónába, majd ezzel dörzsöljük át a fogakat. Ezután alaposan öblítsük ki a szájat langyos vízzel! A szódabikarbónát nem szabad túl gyakran (hetente 1-2 alkalomnál többször) alkalmazni, mert károsíthatja a fogzománcot.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az öblögetés is segíthet a lepedék eltávolításában

Az öblögetés is segíthet a lepedék eltávolításában Az aloe vera növény nedvét eddig sokan csak sebgyógyítóként, bőrregenárlóként ismerték, pedig antimikrobális hatásai is vannak, így képes elpuszítani azokat a baktériumokat, melyek a lepedékképződésért felelősek. Nyomjuk ki egy friss aloe vera levél nedvét, és alaposan dörzsöljük be vele a fogakat és az ínyt. Hagyjuk hatni tíz percen keresztül, majd langyos vízzel öblítsük ki a szánkat.

A fogfájás egyik ismert "ellenszere" a szegfűszeg, azonban akkor is felhasználhatjuk ezt a fűszernövényt, ha a plakkokért felelős baktériumok ellen kívánunk küzdeni. Keverjünk össze egy teáskanál őrölt szegfűszeget és annyi olívaoljat, hogy jól kenhető pasztát kapjunk. Dörzsöljük be a fogainkba és az ínyünkbe, majd alaposan öblítsük ki a szánkat langyos vízzel! Akár naponta ismételhetjük.

A fekete teát akár szájvízként is alkalmazhatjuk, a benne található vegyületek ugyanis antioxidáns és antimikrobális hatásúak, így a kellemetlen szájszag és a lepedékképződés ellen is bevethetjük. Készítsünk erős teát, hagyjuk kihűlni, és a teafiltert is alaposan nyomkodjuk ki! Evvel a teával öblögessünk néhány percen keresztül. Természetesen, citromot, mézet vagy cukrot ne tegyünk bele!

Mit érdemes enni ahhoz, hogy minél hatékonyabban küzdhessünk a lepedék ellen? Minden olyan zöldség és gyümölcs igen előnyös, melyet alaposan meg kell rágni (alma, zellerszár, sárgarépa), ezek ugyanis természetes "fogkefeként" működnek, és a nyáltermelődést is fokozzák. A nyál pedig "öblítő" hatással van a szájüregre. Szintén a fokozott nyáltermelés miatt előnyösek a csípős, fűszeres ételek. A sajtokban található ásványi anyagok pedig megerősítik a fogzománcot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra