Emberi betegcsoporton végzett elemzések szerint a kávé- és koffeinbevitel csökkenti az Alzheimer-betegség kialakulásának esélyét. A Dél-Floridai Egyetem munkatársai korábban a hatást a koffeinnek tulajdonították, ugyanis kimutatták, hogy a koffein gátolja az agyban a béta-amiloid nevű fehérje kialakulását - mely anyag jelenlétének a betegséget tulajdonítják. A szóban forgó, a Journal of Alzheimer's Disease június 28-i számában bemutatott tanulmány olyan egereket használt, melyek Alzheimer-szerű tüneteket mutattak. A koffeintartalmú kávé hatására az állatok memóriája kevésbé romlott, azonban a kedvező hatás nem volt jelen más koffeintartalmú italok, illetve koffeinmentes kávé esetén. A kutatók nem vonják kétségbe a koffein jelentőségét sem.
A vizsgálat kimutatta, hogy koffeintartalmú kávé hatására megnő a vérben az egyik fehérvérsejt-serkentő hormon, a granulocita kolónia stimuláló faktor (GCSF) szintje. Ezzel az anyaggal már kezelnek Alzheimer-betegeket, ugyanis állatkísérletes körülmények között csökkentette a betegség tüneteit. Egy folyamatban lévő klinikai vizsgálat szerint emberi betegcsoportban a GCSF gátolta az enyhe memóriazavar súlyosbodását, így az Alzheimer-betegség létrejöttét.
Dr. Chuanhai Cao és munkatársai szerint a kedvező hatást, mely a GCSF szintjének emelkedéséből áll, vélhetően a koffein valamilyen más kávéalkotóval kölcsönhatásban fejti ki, ennél közelebbit azonban jelenleg nem lehet tudni.
A vizsgálat során koffeintartalmú kávé, koffeinmentes kávé, és tiszta koffein hatását tanulmányozták. A koffeintartalmú kávé mind az egészséges, mind az Alzheimer-kóros betegek esetén növelte a GCSF szintjét, azonban a koffein önmagában, illetve a koffeinmentes kávé nem bizonyult hatásosnak. A munka csak a hagyományos kávéra terjedt ki, az instant készítményekre nem.