A visszeresség kezelésére és a vérrögképződés megelőzésére használt kompressziós harisnyát újabban a horkolás fő okának számító alvási apnoéban szenvedő betegeknek is ajánlják. Alvási apnoé során a garat lágyszövete éjszaka ismétlődően összeesik, és elzárja a tüdőbe áramló levegő útját.
Az Amerikai Alvásgyógyászati Akadémia legutóbbi konferenciáján bemutatott, 12 személy részvételével készült szűk körű kísérlet azt mutatta, hogy a térdig érő harisnya viselése a folyadékfelgyülemlés kezelése révén egyharmadával csökkentette a tüneteket.
Az alvási apnoé fő kockázati tényezői a túlsúly, a nagyméretű nyak, a menopauza és az olyan gyógyszerek szedése, mint például az altatók. A rendellenességet leggyakrabban folyamatos pozitív légúti nyomás (CPAP) készülékkel kezelik, amely egy maszk segítségével juttatja a levegőt a légutakba. Az eszköz rendkívül hatékony ugyan, de sokan kényelmetlennek találják, ezért a betegek körülbelül 46 százaléka abbahagyja a kezelés alkalmazását.
A harisnya használatának lényege az, hogy napközben megakadályozza a szövetnedv felgyülemlését a lábszárban. A lábizom normális esetben segít a test felső részébe visszapumpálni a folyadékot, ez a folyamat azonban akadályoztatva van azokban, akiknek rossz a keringése, vagy ülő életmódot folytatnak. A szakértők úgy vélik, hogy ez a felgyülemlett folyadék éjszaka, lefekvés után visszaáramlik a fejbe. A folyadék a garat körül összegyűlve összepréseli a szövetet, ami alvási apnoét válthat ki. Az elmélet szerint a harisnya viselésével révén napközben vissza lehet préselni a folyadékot a test felső részébe.
A Torontói Egyetemen 50 páciens részvételével kezdtek meg egy újabb kísérletet, mely során az alanyok fele két hétig kompressziós harisnyát visel napközben, a másik fele pedig nem. A kutatás alatt a szakértők a lábszár és a nyak folyadéktérfogatát, a nappali álmosságot és éberséget, valamint az általános életminőséget mérik majd.
A kutatók azt remélik, hogy amennyiben sikerrel járnak, a kompressziós harisnyával egyszerű módszerrel szolgálhatnak a betegeknek.