A betegségben a gyomorsav visszafolyása miatt a nyelőcsőt bélelő hámsejtek helyére a bélben találhatóhoz hasonlók képződnek, egyes esetekben a nyelőcső laphámsejtes rákja alakulhat ki.
Dr. Nicholas Shaheen, a Chapel Hillen található Észak-Karolina Egyetem Nyelőcső- és Nyelési Betegségek Központjának igazgatója munkatársaival 127 beteget vontak be vizsgálatukba, akik véletlenszerűen kerültek a rádiófrekvenciás ablációval (az abnormális sejtek hő segítségével történő eltávolítása), illetve annak placebó-változatával kezelt csoportokba. A kismértékű diszpláziában szenvedő betegek 90,5 százaléka volt egy év elteltével egészséges, szemben a kontrollcsoport 22,7 százalékával. Nagyfokú diszplázia esetén ez az arány 81, illetve 19 százalék volt.
A radiofrekvenciás ablációval kezelt pácienseknél 77,4 százalékban sikerült kiirtani az abnormális sejteket, míg a kontrollcsoportban ez csak 2,3 százalék volt. A betegek 3,6, illetve 16,3 százalékánál romlott a betegség, laphámsejtes rák 1,2 illetve 9,3 százalékban alakult ki.
"Az eredmények azt mutatják, hogy lényeges különbség van a rádiófrekvenciás ablációval történő kezelés és a placebó között. Ez nagyon fontos felfedezés" - mondta el Dr. Shaheen egy sajtóközleményben. A tanulmány a New England Journal of Medicine folyóirat május 28-i számában jelent meg, a vizsgálatot a rádiófrekvenciás ablációs berendezés gyártója támogatta.
Forrás: Medipress hírszolgálat