A megfelelő oktatás nemcsak a karrierünket, hanem az egészségünket is befolyásolja. A Georgetown University Medical Center kutatói szerint az iskolai végzettség hatással lehet arra is, hogy időskorban milyen jó marad az emlékezetünk, illetve hogy kialakul-e valamilyen memóriavesztéssel járó betegség. Az Eurekalert cikke szerint a nők memóriájára van nagyobb hatással az iskolában töltött idő.
Újabb érv a tanulás mellett
A kutatás során 704 idősebb (58-98 év közötti) felnőttnél vizsgálták az úgynevezett deklaratív emlékezetet. Ez a memóriának azon része, amely a konkrét dolgok felidézésével jár: például a volt szomszéd neve, egy régi film címe vagy egy régen tanult mondóka szövege. A résztvevőknek tárgyak képét mutatták meg, majd néhány perccel később kérdéseket tettek fel a látottakról. A kutatók azt tapasztalták, hogy korral általánosan a memória is romlott és az idősebb embereknek sokkal kevesebb emléke maradt meg a látottakból. A tanulmányi hátterük azonban némiképp ellensúlyozhatta a korral járó romlást.
Férfiak esetében minden egyes oktatásban töltött év kétszer annyit javított a memórián, mint amekkorát az öregedés miatt egy év alatt romlott. A nőknél azonban még nagyobb, ötszörös volt ez az érték. Például a 80 éves, alapképzettséggel rendelkező nő deklaratív memóriaképessége ugyanolyan jó, mint egy középiskolai végzettséggel rendelkező 60 éves nőé. Vagyis négy további oktatási év pótolhat a 20 éves öregedés okozta memóriavesztést.
Persze ez nem jelenti, hogy az iskolapadba visszaülő, idős ember néhány év tanulással visszafiatalíthatja az agyát. A kutatók szerint ugyanakkor fiatalkorban a tananyag magolásával járó agymunkának időskorra is komoly hatásai lehetnek. Mivel pedig a nők alapból is jobb deklaratív emlékezettel rendelkeznek, így a tananyag memorizálása náluk még látvánsabb hatást válthat ki.