A dugóban fogunk elpusztulni?
A WHO felmérése szerint a légszennyezettség az egyik legnagyobb környezeti rizikófaktor az emberek egészségére nézve, csak 2012-ben 3,7 millió korai halálért felelős. A tisztátalan levegő olyan betegségek okozója, mint a tüdőrák, az asztma, és még számos légúti megbetegedés, de a szívbetegségekkel, sőt a sztrókkal is kapcsolatba hozták már.
Egy, az Egyesült Királyságban végzett korábbi felmérés szerint a vezetés közben belélegzett káros anyagok negyede az utazási idő azon 2 százalékában kerül a szervezetbe, mikor az ember kereszteződésben várakozik a piros lámpánál. Az ok egyértelmű. Az autók leállnak, közel egymáshoz, majd amikor a lámpa zöldre vált, a gázba taposnak, ami felpörgeti a motort és jó adag kipufogógázt lövell ki az autójuk . Az ilyen esetekben belélegzett káros anyag 29-szer több, mint amennyi folyamatos haladás során kerül a szervezetbe.
Ne nyomassuk a klímát!
A tesztek során ugyanis a tudósok megvizsgálták az autók belterének szennyeződését különböző haladási sebesség mellett, a klíma valamint fűtőrendszer váltakozó sebességénél, továbbá kisebb és nagyobb útkereszteződésekben is. Egyértelműen a kereszteződések okozták a legtöbb károsanyag-kibocsátást, ami egyébként a gyalogosokra is fokozottan hat. Figyelembe véve, hogy a kereszteződéseket viszonylag gyorsan magunk mögött hagyjuk, elképzelhető mennyire fokozott a veszély, ha forgalmi dugó alakul ki, amiben az emberek tényleg csak lépésben haladnak, gyakran letekert ablak mellett.
A tudósok most azt javasolják, hogy aki szerencsétlenségére ilyen helyzetbe kerül, vagy olyan nagyvárosban kénytelen sokat autózni, ahol gyakoriak a lámpás kereszteződések, semmiképpen se közlekedjen letekert ablakkal. Ha túl hideg vagy meleg van, és muszáj működtetni az autó klímáját vagy fűtését, akkor mindenképpen állítsuk be úgy, hogy a belső levegőt keringesse az utastérben.
Forrás: medicalnewstoday.com