A Daily Mail felkérésére Ron McCulloch podológus a legkorszerűbb eljárásokkal vizsgált meg egy modellt annak érdekében, hogy felmérje, miként hatnak bizonyos ruhadarabok és kiegészítők az emberi testre. Az így kapott eredmények esetenként még a vártnál is ijesztőbbek lettek.
Erős fejfájás egy nyaklánctól
A vizsgált modell természetes helyzetben a testsúlya 40 százalékát a bal, 60 százalékát pedig a jobb lábára helyezte. Amint azonban felvetettek vele egy nagyobb, 300 gramm súlyú nyakláncot, ezek az arányok további három százalékkal csúsztak el az egyébként is terheltebb oldal felé. Emellett a hölgy nyaka is enyhén előrébb dőlt a viseléstől, összességében tehát egész testtartása megváltozott valamelyest, hogy az extrasúlyt kompenzálni tudja.
A szakember szerint egy ekkora ékszer már könnyen diszkomfortérzetet vagy fejfájást idézhet elő a nyak előrébb húzása és a hátsó nyaki izmok feszítése révén. Mindennek hosszú távon állandó fejfájás, nyakhúzódás, erős hátfájás, egyensúlyzavar és vállfájás lehet a következménye.
Szűk farmer, sajgó térd
Az elvégzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a szűk farmert hordó modell térde járás közben nem egyenesedett ki megfelelően, a mozgása nagyjából 15 százalékkal beszűkült. A korlátozottság nyomán a térdkalácsra nehezedő nyomás irritálhatja a térdízületet, ami fájdalmat okozhat, egyben súlyosbíthatja az ízületi gyulladást és kopást .
A problémák ráadásul nem korlátozódnak a térdre. A szűk ruhák kihatással lehetnek a vérkeringésre is, főként a vért a szív felé vezető vénák lehetnek érintettek. A nem elég bő ruhaderekak pedig lassíthatják az emésztést, fokozva a puffadás okozta panaszokat.
A nagy táskák hátránya
Séta közben természetes, hogy enyhén jobbra-balra illegünk, ha azonban valami nehezet cipelünk, a kilengés hangsúlyosabbá válik, aminek mind a hátunkra, mind a nyakunkra nézve van némi kockázata. Ideális esetben ez a szolid ringás a két oldal között 30 centiméter alatt marad, és a vizsgált modellnél is csak 25 centimétert mértek. Amint azonban egy nem egészen 5 kilogramm súlyú táskát vett a hóna alá, a kilengés 45 centiméterre emelkedett, amely már szignifikáns eltérés.
A korábbi 60-40-es arány helyett a modell kézitáskával a kezében immár testsúlya 67 százalékát helyezte a jobb lábára, aminek lehetnek hosszabb távú következményei. A rizikó kiterjed a váll és a nyak fájdalmára, valamint felléphet például carpalis alagút-szindróma is, amely idegleszorítást jelent a csukló területén, következményeként pedig az ujjak zsibbadása, fájdalma jelentkezik. Mivel a táska cipelése közben a gerincoszlop sem egyenes, nagy valószínűséggel hátfájás is fellép idővel.
Magassarkú pokol
A vizsgált modell még egy körülbelül 12 centiméteres sarkú cipőben is magabiztosan meg tudott állni a lábán, járás közben a billegése pedig megfelelt a korának és az egészségi állapotának. A lábujjait viszont meglehetősen lenyomta a cipő, és a helyzet csak még rosszabb lett, amikor egy hátrész nélküli cipővel tesztelték, amikor sem sarka, sem bokája nem kapott külön támasztékot.
Ennek rövid távon fájdalom az eredménye, hosszabb távon pedig bütyök, bőrkeményedés is kialakulhat, továbbá jelentkezhetnek problémák az Achilles-ínnal kapcsolatban. A lábra nehezedő folyamatos nyomás miatt felléphet az úgynevezett Morton-féle neuróma is, amely az idegek körüli szövetek megvastagodását jelenti, és amely fájdalommal, zsibbadással, szúró érzéssel jár együtt.
Séta ceruzaszoknyában
Aligha alkalmasabb bármi is a szexis megjelenés fogalmának illusztrálására, mint egy hosszú és szűk, hátul kivágott ceruzaszoknya, ugyanakkor ez a ruhadarab ártalmas lehet a lábizmok számára. Ennek hátterében az áll, hogy e szoknyafajta jelentősen beszűkíti a viselője mozgását, a maximális lépéshossz akár 10-15 százalékkal is megrövidülhet. Ez a változás nem okoz azonnal közvetlen egészségügyi problémát, ha viszont túl gyakran viselünk ceruzaszoknyát, annak már lehet következménye.
A Davis-féle törvény kimondja, hogy a test lágy részei idővel alkalmazkodnak a környezethez, ami jelen esetben annyit tesz, hogy a korlátozott mozgás miatt izmaink nem lesznek képesek kellően megnyúlni. A szakember szerint mindazonáltal ez már extrém szélsőség, hiszen ilyesmiről akkor lehetne beszélni, ha hat hónapon át minden egyes nap ceruzaszoknyát hordana valaki. Ettől függetlenül érdemes nem túlzásba vinni a mozgási szabadságunkat jelentősen visszaszorító ruhadarabok viselését, amennyiben szeretnénk elkerülni a húzódásos izomproblémákat.
A nagy kapucni veszélye
Ahhoz, hogy kilássunk alóla, ki kell nyújtóztatnunk a nyakunkat. A folytonos előrehajolással természetellenes módon sokat kell használnunk a hátsó nyaki izmokat, ami mind a nyak, mind a vállak esetében fájdalmat idézhet elő, valamint tenziós fejfájást . Hosszabb távon a probléma jelentette kockázatok összességében hasonlóak, mint a nehéz nyakláncok esetén - beleértve a hátfájást is.
Forrás: Daily Mail