Általában az inaktív, túlsúlyos hölgyek esetén a legnagyobb a hőhullámok kockázata - állítja Steriani Elavsky professzor. Mindazonáltal a valódi hőhullám nem biztos, hogy megegyezik azzal, amit a beteg átél. A korábbi vizsgálatok a betegek által beszámolt eseményeket vették alapul, azonban a mostani vizsgálat az objektivitásra törekedett.
A tudósok 92 menopauzás hölgyet tanulmányozta 15 napon keresztül. A mintában főként enyhe tünetekkel rendelkezők szerepeltek, azonban az eredeti, nem csupán menopauzásokat tartalmazó vizsgálat inkább a fizikai aktivitást célozta, és ezeket az eseteket abból a tanulmányból válogatták ki. A 40 és 59 év közötti hölgyeknek átlagosan két gyermekük volt, az alanyok nem részesültek hormonpótló kezelésben. A csoportot tovább kategorizálták normál tömegűekre és elhízottakra, illetve jobb és rosszabb edzettségűekre.
A résztvevők egy szerkezetet viseltek, mely mérte aktivitásukat, és egy másikat is, mely a bőr állapotát érzékelte, így jelezve a hőhullámok jelentkezését. A kapott adatokat digitálisan tárolták, 15 napra kiterjedően. Ily módon össze lehetett hasonlítani, hogy van-e különbség az objektív hőhullám és a hőhullámérzet jelentkezése között. A korábbi vizsgálatokkal ellentétben a tudósok azt is megállapították, hogy a rendszeres mozgás csökkenti a hőhullámos tünetek számát. Ezzel a szemben oldalain olvasható vizsgálat szerint az elhízott, rosszabb edzettségi állapotú hölgyeknél a hullámok gyakoribbak voltak, és a testmozgásnak is kevésbé mérséklő hatása lett.