Így néz ki a halál fája

A trópusokra látogató turistáknak sokszor hasztalanul hívják fel a figyelmét a tengerparton sorakozó fákra, melyek gyümölcse, levele, törzse, de még az elégetésekor keletkező füstje is rendkívül veszélyes. Az ott élők a halál fájaként emlegetik.

A trópusokon nyaralók a természet számos szemet gyönyörködtető csodájával találkozhatnak, fontos azonban észben tartani, hogy az érintetlen flóra az évmilliók alatt tökéletes gyilkosokat is kiképzett. Akik tesznek egy sétát a tenger partján, a növényvilág egyik legveszélyesebb képviselőjébe is belefuthatnak. Ez az élőhelye ugyanis a manszanilyafának (vagy manchineel-fa, latin nevén Hippomane Mancinella), melytől a legtöbbször táblákkal igyekeznek távol tartani az embereket. Szinte minden része mérgező ugyanis a növénynek, gyökerétől a lombkoronájáig.

Aligha veszünk fel vegyvédelmi védőruhát vagy szerzünk méregkezelői vizsgát szobanövényeink ápolásához. Pedig több, széles körben elterjedt, divatos, lakásban tartott virág okot adhat erre is. Az alábbi cikkünkben a mérgező szobanövényekről olvashatnak részletesebben!

Megfulladunk, megégünk, megvakulunk

A Karib-tengeren, a Bahamákon, a Mexikói-öbölben, a Galápagos-szigeteken és Dél-Amerika északi részén is találkozhatnak a turisták ezzel a növénnyel. Gyümölcse az almához hasonló, de ellentétben vele az orvost nem hogy távol tartaná, de pont hogy szükségessé teszi annak jelenlétét. Kellemesen édes íze gyorsan zsibbasztó érzést generál a szájban, majd ez rendkívül erős fájdalommá fokozódik, miközben a nyelőcső megdagad, a légutak pedig összeszűkülnek. Szakszerű beavatkozás nélkül ez nagy eséllyel fulladáshoz is vezethet. Valószínűleg a 16. századi spanyol felfedezők is a saját kárukból tanulták meg, hogy távol tartsák magukat a növénytől: "arbol de la muerte", vagyis a halál fája néven emlegették.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Gyümölcse, törzse és levelei is veszélyesek a halál fájának.
Gyümölcse, törzse és levelei is veszélyesek a halál fájának. Fotó: Getty Images

Már a törzséhez sem tanácsos érni, a fa tejszínű nedve ugyanis a bőrrel érintkezve súlyos égési sérüléseket okoz. Ugyanezen okból eső esetén sem tanácsos alá állni, mert a nedv még a vízcseppekkel felhígítva is maró hatást fejt ki a bőrre. Még csak elégetni sem szabad, füstje ugyanis égeti a szemet, és ideiglenesen vakságot okozhat. Ezek után talán nem is meglepő, hogy a Guinness-rekordok könyvében a világ legveszélyesebb fájaként szerepel a manszanilya. A legtöbb tünetért a forbol nevű észter a felelős, de mellette több, eddig beazonosíthatatlan toxint is termel. Ha a világ bármelyik pontján belebotlunk ebbe a nem túl szimpatikus növénybe, fogadjuk meg a táblák tanácsát, és inkább más helyet keressünk a hűsölésre.

Forrás: Iflscience

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.