Angliai kutatók nem az arcberendezés alapján ítéltek meg embereket - hanem azt elemezték, miként befolyásolja egy másik személyt az, ha rápillant egy számára addig ismeretlen ember profilképére a közösségi médiában. A "szelfikre" és a hasonló fényképekre való reagálást vizsgálták tehát.
Ahogy rápillantunk valakinek a fényképére, gyorsan véleményt alkotunk az illető jelleméről. Barátságos-e, megbízható-e, kompetens-e? - ilyen dolgokat próbálunk meg "belőni" egy-egy közösségi médiás megjelenés láttán. Azt, hogy ez mennyire pontos következtetésekre vezet, nem lehet megmondani, az első benyomás azonban befolyásolhatja későbbi viselkedésünket.
Így például, ha kompetensnek tűnik valaki, akkor az befolyásolhatja a választási eredményeit. Az ilyesfajta benyomások egyébként egyre jelentősebbé válhatnak korunkban, amikor sokan csak online tartják a kapcsolatot a másikkal, nem személyesen találkoznak - írja a Medical Xpress .
A korábbi kutatások kimutatták, hogy a különböző ítéletek megalkotásakor három alapvető dimenzióban "vizsgálódnak" maguk az érintettek. Egyrészt a megközelíthetőséget próbálják felmérni, azaz a megpillantott személy segíteni vagy ártani akar-e nekik. Másrészt a dominanciát: tud-e (nemcsak akar-e) segíteni vagy ártani nekik? Harmadszor pedig a fiatalosságot-vonzerőt nézik. Ez utóbbi két dolgot is jelenthet: valakivel keverednének-e romantikus kapcsolatba, illetve azt, hogy lehet-e a riválisuk?
Mindennek a vizsgálatára a kutatócsoport átlagos fotókat szedett le a webről. A képeket fizikai tulajdonságok alapján rendszerezték, hogy olyan tudományos modelleket alkothassanak, amelyekkel megjósolható az első benyomások alapján levont következtetés.
Az ezer arcot 65 különböző tulajdonság alapján kategorizálták. Ezután a kutatók rájöttek arra, hogy olyan sémákat tudnak felállítani, amelyek alapján meg tudták magyarázni az ezer arcról alkotott társadalmi ítéleteknek több mint a felét.
A kutatók végül megfordították a kísérletet: képregényszerű arcokat készítettek, amelyeknél meg tudták jósolni, hogy a megkérdezettek miként vélekednek majd a kreált képről. Így tehát kiderült, hogy bizonyos ítéleteink összekapcsolódnak meghatározott arcjellemzőkkel.
A tanulmányt a (PNAS) című tudományos folyóiratban közölték a kutatók. Mindez rámutat arra, hogy mennyire fontosak az első benyomások, és azon belül is arcvonások megítélése mennyire befolyásolja, hogy valakiről pozitív-e vagy negatív a benyomásunk.
Dr. Tom Hartley, aki a kutatás egyik vezetője volt, mindezek után úgy nyilatkozott: a vizsgálat megmutatta, hogy a hétköznapi életben mennyire befolyásolnak minket az arcok abban, hogy miként alakulnak az interakcióink másokkal. Akár a való világban, akár az interneten, egy ember karakterét csak érezni, érzékelni lehet. A mostani eredmények azt mutatják, hogy a benyomások mennyire befolyásolhatók az arc vizuális jellemzői révén.