Az ünnepi hangulat megélése hosszú ideje összeforrott a pezsgőfogyasztással: egyházi ünnepek, évfordulók, de személyes sikerek celebrálásához is elengedhetetlen a buborékos ital. Szilveszterkor különösen megnő a kereslet a pezsgők iránt, a boltok polcain széles kínálat tárul a vásárlók elé az egészen olcsótól a szinte megfizethetetlenül drága italig. Tényleg annyival jobb a drága pezsgő, mint amennyivel többet fizetünk érte? Az Origóval Márkus György, a legismertebb hazai pezsgőszakértő osztotta meg tapasztalatait.
Milyet vegyünk, mennyiért?
A szakember óva int attól, hogy a nemzetközi eredmények alapján ítéljük meg a hazai pezsgőkínálatot. "Az egyszeri nemzetközi sikeren nem lehet lemérni, hogy mennyire jók a hazai készítők. Arról a borról, pezsgőről, amely nem ér el érmet, mert rossz vagy hibás, csak a készítője tud, a fogyasztókat senki sem értesíti - és ezekből azért sokkal több van, mint a jóból" - mondta el Márkus György.
Két olyan név van csupán a hazai portékák közül, amely a nemzetközi piacon is ismertséget tudott szerezni, de ezek is inkább a kritikusok körében ismertek odakint. Ennek fő oka, hogy a pezsgő nem hétköznapi fogyasztású ital, emiatt a borászatok is elenyésző mennyiségben tudnak csak értékesíteni belőle, maximum néhány ezret gyártanak évente. A nagyüzemi termelés így nem kifizetődő, a kézműves azonban nem garantálja a megfelelő minőséget. "A pezsgő egy olyan bor, amihez technológia kell. Sajnos kézműves módszerekkel rengeteg hibát lehet elkövetni. A készítés rendkívüli tudást és anyagi ráfordítást igényel" - magyarázta a lapnak a pezsgőszakértő.
Márkus György a rozé pezsgőket kedveli leginkább, jellegzetes illat- és ízvilága miatt, Ennek elkészítése azonban nehéz, mivel speciális vörösbor szükséges hozzá. A "brut nature", alacsony cukortartalmú pezsgőket azonban nem szívleli, pont azért, mert az egyensúlya jellemzően nem tökéletes. Ráadásul elég gyorsan oxidálódik is, úgyhogy valóban problémás ital - vélekedik a szakember. "Az igazi pezsgő évekig érlelt, tradicionális, klasszikus vagy champagne-i módszerrel készül. Mind a három elnevezés ugyanazt az eljárást takarja. Ha nem csupán buborékot, de tartalmat is szeretnénk érezni a szánkban, érdemes ezek közül választani" - mondta a szakember.
Érlelés szempontjából a palackban érlelt transzfer (transvasage, transvase) eljárás adja a legjobb minőséget. Keressük ezt a kifejezést a palackon, ez is sokkal jobb, mint egy tartályos pezsgő - javasolja. Édesség szempontjából pedig a "brut" a legnépszerűbb kategória, amely kiegyensúlyozott ízvilágot kölcsönöz.
Árak szempontjából nagy különbségek figyelhetőek meg a termékek között. A szakértő szerint a hazai kínálatban a 3000 forintos pezsgő még normális árúnak mondható, 4-5 ezer forintnál többet azonban nem ajánlana kifizetni egy palackért.