Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hatóság (FDA) első alkalommal adott engedélyt egy digitális pirula forgalmazására. A pirulák egy speciális tapasz, illetve egy okostelefonos applikáció segítségével küldenek információkat az orvosoknak. Ilyen módon kideríthető, hogy a páciensek mikor vették be a kötelező gyógyszereiket, illetve bevették-e egyáltalán.
Iszonyú költségeket jelentenek a be nem szedett pirulák
A New York Times cikke szerint több millió betegnél okoz világszerte problémát, hogy nem szedi megfelelő módon a neki felírt gyógyszereket, ezt azonban eddig nagyon nehéz volt nyomon követni. Egyes kimutatások szerint évente nagyjából 100 milliárd dolláros kár származik az Egyesült Államokban abból, hogy a betegek felelőtlenül szedik (illetve nem szedik) a nekik felírt készítményeket: emiatt a gyógyulás ideje kihúzódik, illetve megbetegednek, és akár kórházi kezelésre is szorulnak.
Ameet Sarpatwari, a Harvard Egyetem egészségügyi karának szakembere szerint a digitális pirula elsősorban azoknak jelenthet nagy segítséget, akik szeretnék, de rendszeresen elfelejtik bevenni a gyógyszereiket. Főként az idősebb, mentális betegségekben szenvedők számára lehet fontos rendszeresen követni a gyógyszerezési folyamatot. A pirula ugyanis jelet küld a beteg testéből, amelyet egy speciális tapasz érzékel, és továbbítja egy okostelefonos applikációnak. Ebből kiderül, hogy a beteg mikor vette be a készítményt, illetve megadhatja a pihenéssel töltött órák számát, illetve közérzetükről és hangulatukról is nyilatkozhatnak az applikációban.
A készítményt egyelőre tesztelik, és a forgalomba hozatali eljárást követően, várhatóan a jövő év során kerülhet ki a piacra. Fontos azonban előtte tisztázni, hogy a pirula által küldött adatokat milyen módon titkosítják, nehogy illetéktelen kezekbe kerüljenek.
Forrás: New York Times