A tudósok szerint az alkoholfogyasztás növelésének szándékos eszköze a hangerő fokozása, tehát nem csak a zenei stílust, az előadókat és a szövegeket kell a vendéglátóipari egység célközönségének megfelelően megválasztani. Logikus, hogy a kellemesnek tartott zene hallatán a kuncsaftok tovább üldögélnek a bárokban, és fogyasztanak. Korábbi vizsgálatok már azt is igazolták, hogy a gyors zene a poharak szaporább ürítését eredményezi. Nicolas Guéguen kísérletei első alkalommal bizonyítják tudományos igényességgel, hogy a hangerő fokozása növeli az alkoholfogyasztást.
A kutatók három szombati napon keresték fel az egyik nyugat-franciaországi város bárjait. Az alkoholfogyasztó vendégek által felhörpintett mennyiségeket azok tudta nélkül jegyezték fel, miközben a bártulajdonossal egyeztetve 72 és 88 decibel között változtatták a zene hangerősségét. A zeneszámokat mindenhol az aktuális toplista első negyven száma közül válogatták. Mielőtt talányos idegrendszeri összefüggések után kutatnánk, fontos megjegyezni, hogy az alkoholfogyasztás növekedésének elég egyszerű oka lehet. Nagy zajban szinte lehetetlen értelmesen beszélgetni, így az emberek a hangos számok idejét poharazgatással töltik.
A kutatás értékéből nem von le a banális magyarázat. Az összefüggést bizonyító tanulmány birtokában eredményesebben lehet harcolni a bárzene hangerejének korlátozásáért és a trükkös módon befolyásolt fogyasztók érdekeiért: megkezdődhet a bárvendégek felvilágosítása.
Forrás:
www.aerzteblatt.de