A becslések szerint körülbelül minden huszadik betegben alakul ki fertőzés a műtét után a műtéti sebbe jutó baktériumoknak köszönhetően. Sokan mások pedig a cukorbetegség vagy más betegségek szövődményeként szenvednek nehezen gyógyuló, krónikus bőrfekélyektől.
Az új vákuumos készülék a sérült területhez vonzza a vért, ami megnöveli a sebgyógyulást elősegítő sejtek mennyiségét. Ez nem csak a fertőzés megelőzésére és a gyógyulás serkentésére jó, hanem a seb felnyílását is megakadályozza, ami gyakori szövődménynek számít a műtétek után.
A PICO fantázianevet viselő eszköz egy eldobható, nagyméretű kötésből és a műanyag csővel hozzákapcsolt akkumulátoros készülékből áll (az akkumulátor körülbelül akkora, mint egy mobiltelefon). A gumiszegélyű kötszert sebre helyezik, és a gép bekapcsolásakor vákuum keletkezik a területen. Ez a szívóhatás eltávolítja a folyadékot és a gennyet a sebből, ugyanakkor serkenti a terület vérellátását, ami segíti a szervezet önregenerálódását.
Több kutatás is bizonyította a negatív nyomás terápiának nevezett technika hatékonyságát. A szaklapban megjelent, 263 beteg részvételével végzett randomizált, kontrollált kísérletből az derült ki, hogy a negatív nyomás terápiában részesülő alanyokban fele akkora volt a fertőzés és a sebfelnyílás aránya, mint a hagyományos kezelésben részesülőkben. Eddig azonban a kezelést csak kórházi körülmények között lehetett végezni, mert egy nagy pumpára, és a kivont folyadék tárolására szolgáló dobozra is szükség volt.
A készülék kifejlesztője, a Smith & Nephew vállalat szerint az újításnak köszönhetően sokkal több betegen segíthet a negatív nyomás terápia. A PICO egy a kötszerben lévő nedvszívó zseléréteg segítségével szívja fel a folyadékot. 2-300 milliliter folyadékot képes magában tartani, ezért akár egy hétig is lehet használni.