A 2016-ban indult és jelenleg bejegyzés alatt álló Magyar Orvosi Kannabisz Egyesület (MOKE) azt tűzte ki céljául, hogy elősegítse a kannabisznövénnyel és hatóanyagaival végzett hivatalos orvosi és gyógyászati alkalmazások terjesztését. Hosszabb távú céljuk a teljes egészségügyi legalizáció, de egyelőre csak azokat a kannabisz-hatóanyagú gyógyszereket szeretnék bevezetni a magyar egészségügybe, amelyeket Európa számos országában már évek óta sikerrel alkalmaznak. Az egyik ilyen már hazánkban is kezdi megvetni a lábát, igaz, komoly ellenszélben - írja a 444.hu .
Számos betegség tüneteit enyhíti
A kannabisz hatóanyagú gyógyszert már több mint tíz európai országban írják fel orvosok, az elmúlt évekből több ezer betegtapasztalat áll az orvosok rendelkezésére. Elsősorban a szklerózis multiplexszel összefüggő görcsökre és fájdalomra írják fel, de tapasztalatok alapján alkalmas a perifériás neuropátiás fájdalom, a kezelhetetlen daganatos fájdalom és a reumás ízületi gyulladás enyhítésére is.
Nagy sikerként értékeli a MOKE elnöke, Szelestei Miklós, hogy a közelmúltban megtörtént itthon az első olyan hivatalos gyógyszerigénylés a készítményre, amelyet már az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet is jóváhagyott. Ezen kívül még egy alkalommal írta fel hazai orvos a készítményt, amelynek jóváhagyása jelenleg is folyamatban van. Az egyesület elnöke szerint jelenleg a legnagyobb kihívás, hogy olyan orvosokat találjanak, akik hajlandóak felírni a gyógyszert, mivel eddig csupán egyvalaki jelezte, hogy hajlandó máskor is ajánlani.
A gyógyszerrel való visszaélés ellen szól, hogy fogyasztása nem jár együtt olyan erős pszichoaktív hatásokkal, mint a kábítószerként fogyasztott marihuána. Mert bár kenderkivonatból állítják elő, de 1:1 arányban tartalmaz THC-t és CBD-t, a két hatóanyag pedig gyakorlatilag kioltja egymás pszichoaktív hatását. A CBD a kender olyan hatóanyaga, amelynek nincs tudatmódosító hatása, de görcsoldó és antipszichotikus hatással rendelkezik, ami miatt epilepsziás, valamint skizofréniás betegek kezelésére is alkalmas. Kábító hatást nem okoz a szer, mellékhatásként enyhe szédülés jelentkezhet csupán. A THC pedig fájdalomcsillapító, görcsoldó, gyulladáscsökkentő és antidepresszáns hatású, és a kutatások szerint képes a szklerózis multiplexes betegek mozgásbeli problémáit javítani .
A jóváhagyást követően az egyesület támogatást igényelt az OEP-nél - amely jelenleg Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőként működik -, a szájspray formájában adagolható szer ugyanis nagyon drága. Havi adagja 500-800 euró (nagyjából 155-250 ezer forint) között mozog.