Ezekről a burgonyafélékről azt gyanítják, hogy ízületi gyulladásos tüneteket okozhatnak azokban az emberekben, akik amúgy is hajlamosak a betegségre. Bár nincs meggyőző bizonyíték arra, hogy a burgonyafélékben lévő alkaloidok negatív módon befolyásolnák az ízületek és az idegek működését az emberekben és az állatokban, egyesek mégis tüneteik enyhülését tapasztalják, amikor kizárják a burgonyaféléket étrendjükből.
A padlizsánban (a dohánylevélnél sokkal kisebb mennyiségben) előforduló egyik alkaloid a nikotin, ezt az emberek többsége biztonságosan fogyaszthatja. A burgonyában lévő szteroid alkaloidok ugyanakkor képesek gátolni az egyik enzim működését az idegsejtekben, amivel az idegrendszer zavarát és ízületi gyulladást okozhatnak.
Egyes egészségjavító táplálkozási programok, például a makrobiotika, kizárják a burgonyaféléket az étrendből, és még az egészséges embereket is óvatosságra intik a paradicsom, padlizsán, paprika és burgonya fogyasztását illetően. A csontízületi gyulladásban, reumás ízületi gyulladásban, köszvényben vagy ízületi bántalmakban szenvedő betegek 1-2 százalékában okozzák a burgonyafélék betegségük fellángolását. A kutatók éppen ezért a tünetek enyhítése érdekében azt tanácsolják az ilyen betegeknek, hogy kerüljék ezeknek a növényeknek a fogyasztását.
Azt is jó tudni, hogy a zöldségekből nem lehet kifőzni az alkaloidokat; a főzés csupán 40-50 százalékkal csökkenti az alkaloidok mennyiségét, ami nem elegendő az érzékeny emberek számára.