Az amerikai háziorvosok szövetségének honlapján Kenny Lin írt cikket a gyakorló orvosok kétségeiről a D-vitamin pótlás ügyében. Az általánosan elfogadott gyakorlat szerint a D-vitamin-pótlást minél előbb meg kell kezdeni, mert annál nagyobb az esély a csontritkulás és a szilánkos törések elkerülésére a későbbi életszakaszokban. Sőt, az USA megelőző egészségügyi szolgáltatásokért felelős munkacsoportja (U.S. Preventive Services Task Force) kifejezetten javasolta a 65 évnél idősebbek számára az elesések hatásainak kivédésére a D-vitamin-pótlást.
De ugyanez a munkacsoport hamarosan kétségbe vonta a D-vitamin-kiegészítők értékét, és 2014-ben megállapította, nincs elegendő bizonyíték, hogy javasolhatnák a kalcium- és a D-vitamin-pótlást a törések megakadályozására a menopauza előtti nőknél vagy a férfiaknál.
Felismerve, hogy a D-vitamin-hiány az idősebbek esetében összefüggésben lehet a funkcionális hanyatlással, Dr. Heike Bischoff-Ferrari, a Zürichi Egyetem geriátriai és gerontológiai professzora munkatársaival a közelmúltban egy ehhez kötődő vizsgálatot végzett. Ennek során nagy dózisú (havonta 60000NE), illetve alacsony dózisú (havonta 24000 NE) D-vitamin-kiegészítést teszteltek 200, ellátó intézményben élő 70 évesnél idősebb férfin és nőn, akiknek már volt elesésből származó törésük. A résztvevők 12 hónappal később végzett vizsgálata szerint a nagy dózisú pótlás nem eredményezett jobb alsó végtagi funkciót, és nagyobb valószínűséggel veszélyeztette őket az elesés, mint azokat, akik az alacsony dózisú csoportban voltak.
A tanulmány ismertetésében a szerzők megjegyezték, hogy sok hasonló vizsgálat viszont azt mutatta, hogy a D-vitamin pótlása csökkenti a törések és esések kockázatát az idősebb felnőtteknél.
Mindent egybevetve Kenny Lin megállapítja, hogy biztosat nem tudhatunk, de a D-vitamin-pótlás valószínűleg nem hatásos.
Forrás: American Family Physician