Bár azt már régóta tudjuk, hogy az egészséges életmód nagyban hozzájárul ahhoz, hogy minél több gyertyát fújhassunk el a születésnapi tortánkon, azzal kapcsolatban egyelőre kevés adat áll rendelkezésre, hogy bizonyos életmódbeli tényezők hogyan befolyásolják a kettő vagy több krónikus mentális vagy fizikai betegségben szenvedők életét (a betegségek halmozódását egy adott embernél multimorbiditásnak nevezik). Olyan panaszokra kell egyébként itt gondolni, mint a magasvérnyomás-betegség, az asztma , a rák, a depresszió, a migrén, a cukorbetegség vagy az angina.
Aki nem dohányzik, tovább él
A cnn.com által ismertetett kutatásban a szakemberek közel 94 ezer olyan középkorú felnőttet vizsgáltak több mint 9 éven keresztül, akiknek kettő vagy több krónikus betegségük volt. Azon egyéni faktorokon kívül, mint például a társadalmi-gazdasági helyzet, az etnikum vagy a foglalkoztatottsági státusz, négy életmódbeli tényezőt vettek figyelembe: szabadidős fizikai aktivitás, dohányzás, étrend és alkoholfogyasztás. Az eredmények azt mutatták, hogy a nagyon egészséges életmód - függetlenül attól, hogy fennállt-e a multimorbiditás vagy sem - a nőknél 7,6 évvel növelte meg a várható élettartamot, míg a férfiaknál ez a szám 6,3 év volt azokhoz képest, akik nem figyeltek oda ennyire magukra. A legnagyobb előnnyel a dohányzás kerülése járt, ezt követte a rendszeres sport. Az egészséges étkezés, illetve az alkoholfogyasztás mellőzése az előbb említettekhez képest jóval kevésbé volt jelentős.
Yogini Chudasama, a University of Leicester's Diabetes Research Centre epidemiológusa azt nyilatkozta, egyre többen vannak, akik, bár többféle krónikus betegséggel küzdenek, figyelnek az egészségükre, és arra, hogyan telnek a napjaik. "Kutatásunk megállapításai különösen fontosak lehetnek, hiszen általuk az emberek rájöhetnek, hogy soha nem késő tenni az egészségükért, soha nem késő változtatni" - így a szakember.
A kutatók ugyanakkor rámutattak, vizsgálatuknak vannak korlátai, ilyen például, hogy az alanyok 95 százaléka fehér bőrű volt és tehetősebb, mint az Egyesült Királyság lakosságának nagy része. Azt is kiemelték: a részt vevő férfiaknál a jellemző krónikus betegségek a magasvérnyomás-betegség, az asztma, a rák, a diabétesz és az angina voltak, míg a nőknél a magasvérnyomás-betegség, az asztma, a rák, a depresszió, illetve a migrén.