A kávét rendszeresen fogyasztók jól tudják, hogy egy csésze fekete a legfáradtabb reggeleken is képes talpra állítani az embert. Élénkítő hatása miatt a koromfekete ital világszerte az egyik legnépszerűbb serkentő, egy friss kutatás pedig most annak járt utána, hogy a kreativitásunkra és a problémamegoldó képességünkre milyen hatással van a fogyasztása. Mint kiderült, az alkotói válságban szenvedő művészeken nem feltétlenül segít a kávé, a problémáinkat azonban hatékonyabban oldhatjuk meg a segítségével.
A kreativitás helyett a problémamegoldást segíti
A kutatásban részt vevő 80 embert három csoportra osztották. Az első csoport 200 milligramm koffeintablettát kapott, a második ugyanilyen erősségű kávét fogyasztott, míg a harmadik csoportnak placebó tablettát kellett szednie. Ezután a tesztelték a problémamegoldó és kreatív képességeiket, a hangulatukat, illetve azt, hogy mennyire tudnak koncentrálni egy feladatra. Az eredmények szerint a koffeint fogyasztók sokkal jobban teljesítettek a koncentrációt igénylő feladatokban, a kreatív folyamatokra azonban nem volt érezhető hatása.
"A nyugati kultúrákban a koffeinfogyasztást rendszerint a kreatív foglalkozásokhoz és életmódhoz társítják, elég csak a kávézó írókra vagy az energiaitalokat fogyasztó programozókra gondolni" - hívta fel a figyelmet a tanulmány szerzője, Darya Zabelina, az Arkansas Egyetem pszichológia professzora. Úgy tűnik azonban, hogy a kreativitást ők sem ebből nyerik, bár tény, hogy negatív hatással sincs ezekre a folyamatokra. A professzor szerint, aki a munkája közben szeret kávézni, annak ezután sem érdemes felhagynia a szenvedélyével - függetlenül attól, hogy kreatív munkát végez, vagy sem.
Forrás: Metro