Jobban megvisel a bizonytalanság, mint a fájdalom

A bizonytalanság sokkal súlyosabb terheket ró az emberre, mint azt korábban gondoltuk, komoly stresszel jár együtt, többel, mint amikor egyértelműen tudjuk, hogy valami fájdalmas dolog történik velünk - derítették ki kutatók.

A Nature Communications című szaklapban megjelent tanulmány neurológus szerzői úgy találták, hogy nagyobb stresszt okoz, ha csak egy kis valószínűsége van annak, hogy valami rossz történik (például enyhe áramütést kapunk, mint a kísérletben részt vevők), mint az, ha biztosan tudjuk, hogy ez be fog következni.

A University College London (UCL) kutatói 45 önkéntest vontak be a kísérletbe, melynek során egy számítógépes játékkal kellett játszaniuk. A játékban köveket kellett felfordítani, de a kövek alatt kígyók rejtőzhettek el. A játék lényege az volt, hogy kitalálják, mely kövek alatt nincs kígyó – ha olyan kőre kattintottak, mely alatt a kígyó rejtőzött, enyhe áramütést kaptak. Minél gyakorlottabbá váltak a résztvevők, annál nehezebben lehetett kitalálni, hogy melyek voltak a „biztonságos” és a „veszélyes” kövek.

Azok az emberek, akik úgy érzik, hogy a pénzügyi kilátásaik bizonytalanok, több fizikai fájdalmat tapasztalnak, mint azok, akik anyagi biztonságban tudják magukat. Kattintson! A játék során egy számítógépes modellel vizsgálták a bizonytalanság mértékét, és folyamatosan figyelték azt is, hogy mekkora stresszt élnek át az önkéntesek. A bizonytalanság mértéke egyenes arányban volt a stressz mértékével: minél bizonytalanabb volt a játék kimenetele, annál stresszesebbek voltak a résztvevők. A stressz akkor volt a legnagyobb, amikor 50 százalék esély volt arra, hogy áramütést kapnak. Ugyanakkor, a stressz szintje egyaránt minimális volt, amikor 0, és akkor is, amikor 100 százalék esélyük volt az áramütésre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A bizonytalanság a stressznél is károsabb lehet

A szakemberek szerint a stressznek fontos szerepe lehet a bizonytalanságok kiszűrésében, ugyanis segíthet a döntések meghozatalában, illetve annak felmérésében, hogy valami mennyire kockázatos.

Sokkal rosszabb, ha nem tudjuk, hogy valami megtörténik-e vagy sem, mint az, hogy biztosan tudjuk, hogy valami rossz fog történni” – foglalta össze a kutatás vezető szerzője, Archy de Berker. „Ez a legtöbb ember számára ismerős elképzelés, most azonban sikerült tudományosan is bizonyítani.”

Dr. Robb Rutledge, a kutatás másik vezetője szerint ezt nagyon sok hétköznapi esetben is megtapasztalhatjuk, például ha egy állásinterjúra készülünk, ha egy orvosi vizsgálat eredményére várunk, vagy ha azt várjuk, hogy kiderül-e, mennyit késik a repülőgépünk. A szakemberek azonban azt is hozzáteszik, hogy napjainkban elég sok lehetőségünk van arra is, hogy a bizonytalan tényezőket kiiktassuk: ezek közé tartozik például az, hogy a járműveket valós időben követhetjük, és figyelhetjük, hogy mennyit késnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.