A kutya az ember legjobb barátja - tartja a mondás, de úgy tűnik, ez fordítva is igaz. A legújabb kutatás szerint ugyanis empatikusabbak vagyunk négylábú háziállataink iránt, mint más embertársainkkal.
Nehezebben viseljük, ha kutyát bántanak
A kísérletbe 256 egyetemi hallgatót vontak be, akiknek az érzelmi reakcióit vizsgálták bizonyos hírek hallatán. Arra voltak kíváncsiak, hogy az emberek, vagy az állatok szenvedését viselik-e nehezebben az alanyok. Fiktív híradásokban tájékoztatták őket egy erőszakos cselekedetről, amit egy ismeretlen támadó baseball-ütővel hajtott végre. A vizsgált alanyok mindegyike azt a tájékoztatást kapta, hogy a rendőrség a támadás után néhány perccel érkezett a helyszínre, ahol egy törött lábú , vérző, és eszméletlen áldozatot találtak. Az áldozat személye azonban csoportonként változott: egyeseknél egy egyéves csecsemőt ért inzultus, míg másoknál egy harmincéves férfit, egy kiskutyát, vagy egy felnőtt ebet jelöltek meg áldozatként.
A híradást követően a kutatók arra kérték a hallgatókat, hogy töltsenek ki egy kérdőívet, amiből kiderült, mennyire viselték meg őket a hallottak. Az eredmények szerint az alanyokat legkevésbé az a hír érintette meg, amiben a támadás áldozata egy felnőtt férfi volt. A kölyök- és felnőtt kutyát, illetve a csecsemőt azonban sokkal jobban sajnálták. Nagyjából hasonló eredményt váltott ki a csecsemős és kiskutyás sztori, míg a felnőtt ebbel történt incidens egy kicsit kevésbé érintette meg a hallgatóságot.
A kutatók szerint az empátia mértékét jelentősen befolyásolja az életkor, és a kutyákra is inkább "szőrös kisgyerekként" gondoltak. Úgy vélték továbbá, hogy egy erős, felnőtt férfi már képes megvédeni magát egy ilyen támadás esetén, míg a felnőtt kutyát is sokkal kiszolgáltatottabbnak tartották a támadójával szemben.
Forrás: Telegraph