A klímaváltozás következtében a kávé egyre inkább luxustermékké válhat, így jobb, ha megbarátkozunk a mesterséges, laboratóriumban előállított kávé gondolatával. Egy finn fejlesztés most erre igyekszik megoldást találni – számol be az ng.24.hu a VTT Technikai Kutatóközpont újdonságáról.
A klímaváltozás tehet be a kávénak
A kávétermesztésnek olyan területeken jelentős a földigénye, ahol igen értékes ökoszisztémák élnek, így gyakran erdőket vágnak ki azért, hogy kávéültetvény foglalhassa el a helyüket. Emellett a kávé nagy vízigényű, és sok kézi munkát igényel a termesztése, betakarítása, feldolgozása. Ráadásul a klímaváltozás erősen veszélyezteti a kávétermesztést, mert a legtöbb mai termőterületén túl szárazzá és meleggé válik az éghajlat.
A finn kutatók tehát a valódi kávéval azonos ízt és zamatot akartak előállítani. Kávésejteket hoztak létre laboratóriumi körülmények között egy megfelelő tápanyagokat tartalmazó közegben (bioreaktorban), amelyet azután fagyasztva szárítottak ki. Az így liofilizált kávésejt-tömeget ezt követően meg is pörkölték. A kapott eredmény az őrölt kávéhoz hasonlító szemcsés anyag, amelyből hagyományos módon lehet lefőzni a kávéitalt.