A szellemi leépülés korai fázisát tudják majd felfedezni a pácienseknél azzal a szoftverrel, amelyet a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kutatói fejlesztenek. Az Alzheimer-kórral foglalkozó kutatások jelenlegi célja a gyógymód megtalálása mellett a minél korábbi diagnózis felállítása.
Így tudják kiszűrni a problémát
A magyar nyelvre kidolgozott teszt és nyelvi program képes lesz kimutatni az Alzheimer-kór korai fázisának tekinthető enyhe kognitív zavar jelenlétét az emberi agyban. "A jól működő nyelvi funkciók hátterében általában jól működő memóriát feltételezünk. A beszéd sajátosságai pedig mérhető módon tükrözik vissza az agy idegsejtjeinek állapotát, a köztük lévő kapcsolatok intenzitását. A kutatás során azt tapasztaltuk, hogy igen nagy a különbség a szellemi hanyatlásra jellemző beszédmintázat és a normál beszéd között" - magyarázta Kálmán János, a beszédelemző programot kidolgozó kutatócsoport vezetője.
A rögzített beszédet tartalmazó hangfájl alapján a szoftver milliszekundumos pontossággal elvégzi az elemzést, artikulációt és beszédtempót mér, megnézi a szünettípusokat, valamint különféle értékeket számol.
3 felhasználási területe lehet
A kutatók a szoftver háromféle használati módjával számolnak. Egyrészt szeretnének mobilapplikációs felhasználást. A terv szerint a telefonnal felvett mintát el kell majd küldeni egy adatbázisba, majd a rendszer visszajelez a teszt eredményéről.
A második irány egy számítógépen működő változat, amelyet az alapellátásban a háziorvosok és szakasszisztensek, továbbá a biztosító társaságok tudnának alkalmazni. Végül egy olyan vizsgálati módszer kidolgozását tervezik, amely összekapcsolja a beszédelemzést a szemmozgások követésével. Ez a gyógyszerkutatásokhoz nyújthatna segítséget.