A University of Washington mérnökei kifejlesztettek egy innovatív módszert, amely lehetővé teszi, hogy a gyógyászati segédeszközök, például kontaktlencsék és agyi implantátumok jelzéseket küldjenek az okostelefonokra. Az új technológia, az úgynevezett interscatter kommunikáció a bluetooth-jeleket wifi-jelekké konvertálja. A technológia hivatalos bemutatója augusztus 22-én lesz egy Brazíliában sorra kerülő nemzetközi adatkommunikációs konferencián .
„Ahelyett, hogy az eszközök saját maguk generálnák a wifi-jeleket, ezt a technológia a bluetooth átvitelt használja fel a közeli mobileszközökkel, például az okosórákkal való kommunikációra” – mondta a tanulmány társszerzője, Vamsi Talla, a University of Washington számítógép-tudományi munkatársa.
Az okos kontaktlencsék egy kicsit hatásvadásznak tűnhetnek egészen addig, amíg nem vagyunk tisztában vele, hogy mennyi értékes orvosi információt továbbíthatnak a betegekről. Például lehetségessé válik, hogy az eszköz automatikusan ellenőrizze viselőjének vércukorszintjét , mégpedig a könnyéből. Ezért egy hálózatra kötött kontaktlencsével folyamatosan nyomon lehet követni a vércukorszint változását, és értesítés küldhető a beteg telefonjára, amikor a vércukorszint csökkenni kezd.
A kutatók azt is állítják, hogy az interscatter kommunikációt fel lehet majd használni az agyi implantátumokkal való adatkommunikációra, s ez egy napon lehetővé teheti, hogy megbénult emberek visszanyerjék a mozgásképességüket.
Az interscatter kommunikációs technológia nem csak orvosi felhasználásra alkalmas, hiszen az ilyen típusú információcseréjével elérhető, hogy a bankkártyákat egyszerűen közel tartva egy okostelefonhoz tranzakciók legyenek elvégezhetők. Azaz ugyanaz a technológia őrködhet a beteg egészségén, amellyel kiegyenlítheti például a kezelési költségeket, vagy kifizetheti a gyógyszereket.
Forrás: livescience.com