A vizsgálatot vezető Moul Dey (Egészség- és Élelmiszertudományi Tanszék) és munkatársai jelenleg a kivonat vastagbélrákra kifejtett hatását vizsgálják. A colitis ulcerosa és a vastagbélrák közötti kapcsolat jól ismert: a gyulladásos bélbetegségben szenvedők között magasabb a daganat kialakulásának kockázata. A kivonat közvetlenül a daganatra hathat, illetve késleltetné a daganat kialakulását - ennek igazolására azonban további vizsgálatok szükségesek.
Dey és munkacsoportja két és évig folytathatja kutatásait, melyet a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) pályázatából finanszíroznak. A 2004 óta zajló vizsgálatok során emlőssejteken közel háromezer növényi kivonatot teszteltek, melyből több más mellett a fenetil-izocianát (PEITC) bizonyult gyulladásgátló hatásúnak.
A PEITC a Brassicának nevezett növényi fajták tagjaiban fordul elő, ide tartozik a káposzta, a karfiol, a vizitorma és a brokkoli. A felföldi zsázsa (Barbarea verna), mely saláták, levesek és köretek ízesítéséhez használt gyógynövény, szintén gazdag fenetil-izocianátban.
Állatkísérletes modellben a hatóanyag mérsékelte a colitis ulcerosa klinikai tüneteit, például a nyálkahártya pusztulását, a vérzést, a hasmenést és a következményes fogyást. A kedvező eredmények ellenére a kutatók nem biztosak benne, hogy emberben is ugyanazokat a biológiai hatásokat fogják tapasztalni.
A gyulladásos bélbetegség (IBD) egy krónikus, visszatérő gyulladásos rendellenesség, mely az Egyesült Államokban mintegy kétmillió embert érint. Alapvetően két formája van, a colitis ulcerosa (fekélyes vastagbélgyulladás) és a Crohn-betegség. Dey és munkatársai megállapították, hogy a vizsgált anyag számos olyan gén működését gátolja, melyekről ismert, hogy aktiválódnak a betegség során, így a gyulladáshoz elengedhetetlen fehérjék szintézise zavart szenved.
Mivel a vastagbélrák egyike a leggyakoribb rosszindulatú betegségeknek, nagy eredmény lenne, ha az anyag daganatellenesnek bizonyulna. Ahhoz azonban, hogy a feltevésből gyógyszer legyen, nemcsak az eredmények megerősítése, hanem embereken való kipróbálásra lenne szükség.
Forrás: Medipress hírszolgálat
Animáció: HáziPatika.com