Az aprócska kamera drótnélküli technológiája segítségével fájdalommentesen nyerhetünk képeket az emésztőtraktusból. A lenyelhető kamerát az izraeli székhelyű Given Imaging Ltd. készítette és keresztelte el M2A lenyelhető képalkotó kapszulának.
"Maga a készülék a tudományos fantasztikum világába illik, és amikor a cég munkatársai két évvel ezelőtt felkerestek, nem akartam elhinni, hogy tényleg használható lesz" - fogalmaz Dr. Blair Lewis, orvos, aki New Yorkban a Mount Sinai School of Medicine tanáraként 20 betegen tesztelte a kamerakapszulát és megállapította: tökéletesen működik. Különösen olyan betegeknél tűnik nagyon ígéretesnek, akiknél meghatározhatatlan eredetű vérzést gyanítanak a belek valamely szakaszán.
"A kamera a mintegy hatméteres vékonybélből tud információkat küldeni, azaz pont arról a szakaszról, amely a diagnosztikai eszköztár hiányossága miatt eddig 'fehér foltnak' számított." - mondta Dan Schultz, az FDA szóvivője. "Az igazi vívmány az, hogy a parányi készülék a vékonybél teljes hosszán áthalad, bár a jelenlegi technikával a megjelenítés még nem tökéletes."
A vizsgálat alkalmáva az orvos beadja a kapszulát, felszereli a külső képrögzítő-egységet a páciens derekára, aki ezután nyugodtan mehet a dolgára. Aggodalomra nincs ok, a kamerácska nem marad a bélben. A lenyelés után 72 órával, miután az általa készített képeket már továbbította, a széklettel ürül. Egy-két nap elteltével az orvos a külső egységről letölti a képeket a számítógépébe és elkészíti a diagnózist.
Az ötletes eljárás nem helyettesítheti teljes egészében a kolonoszkópiát, mivel az elem nem bírja olyan sokáig, hogy a vastagbélről is elkészítse az esetleges megbetegedések felderítéséhez szükséges felvételeket. Nem alkalmazható továbbá olyan betegeknél sem, akiknél székrekedési hajlam vagy egyéb okok, pl. a bélben található fisztulák jelenléte miatt feltételezhető, hogy a kamera valahol megakadhat. A kamerák így is több száz ember vizsgálatát könnyíthetik meg.
57 egészséges ember vizsgálata egyértelműen bizonyította, hogy a kapszula biztonságosan áthalad az emésztőcsatornán, 20 páciens vizsgálata pedig azt mutatta, hogy míg a hagyományos diagnosztikai módszerek segítségével a kóros elváltozások 35 százaléka volt kimutatható, addig a kapszula segítségével 60 százalékuk érhető tetten. A kapszula természetesen nemcsak a daganatos betegségek vizsgálatában, egyéb vékonybél-betegségek diagnosztikájában is használható (többek között pl. a Crohn-betegségnél). Ráadásul olyasmit tesz láthatóvá, amit eddig még egyáltalán nem láttunk, a méretes vitamintabletta nagyságú kapszula segítségével új anatómiai és élettani ismeretekre is szert tehetünk.
A találmány röviddel ezelőtti bejelentésétől számítva három hónapon belül kerül forgalomba, a számítógépes egység 20.000, a kapszulák 450 dolláros áron.
A technikát az USA-ban máris három helyen alkalmazzák, közülük az egyik a New York államban lévő scottsdale-i Mayo Clinic.
Forrás: Mayo Clinic News Release