A korábbi izzadságelemző készülékekkel ellentétben ennek a műszernek a működéséhez nem szükséges, hogy viselője hosszú ideig mozdulatlanul üljön, amíg a szerkezet begyűjti az izzadságot. "Ez hatalmas előrelépést jelent" - közölte Carlos Milla, az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmány társszerzője.
A bőrre tapadó rugalmas érzékelőkből és mikroprocesszorokból álló készülék stimulálja a verejtékmirigyeket , majd elektromos jeleik alapján érzékeli a különböző molekulák és ionok jelenlétét. A szakemberek szerint a magas vércukorszint például a diabétesz jele lehet.
A készülék ezen kívül az izzadság egyéb összetevőit - úgy mint a nátrium- és káliumionokat, valamint a laktátot - is kiértékeli, ami azt jelenti, hogy a műszerrel gyakorlatilag "az izzadság minden egyes összetevője mérhető".
A kutatócsoport most klinikai próbákon vizsgálja a karkötő használata és a páciensek egészségi állapota közötti kapcsolatot, remélve, hogy hosszú távon sikerül beépíteni az izzadságszenzort egy okosórába, hogy a fejlesztés a szélesebb közönséghez is eljuthasson.
Forrás: MTI