Norvégia a halolaj és az omega-3 zsírsavak termelésének meghatározó szereplője: a világ omega-3-tartalmú ételeinek 40%-a származik ebből az országból. Régóta ismert az omega-3 zsírsavak kedvező egészségügyi hatása, azonban ennek okáról viszonylag keveset tudunk.
Livar Froyland, a Táplálkozási és Tengeri Ételkutató Nemzeti Intézet (NFES) igazgatója szerint a vásárlók, a hatóság, és az ipar élénken érdeklődik, ezek az anyagok a szervezetbe miként szívódnak fel, valamint a mennyi ideig lehet ezeket a termékeket felhasználni.
Az omega-3 projektben az NIFS-hez csatlakozott az oszlói Uppsala Egyetem, illetve a Bergeni Klinikai Tudományok Központja.
Froyland és munkatársai arra keresték a választ, hogy vajon érdemesebb-e halat fogyasztani, vagy inkább omega-3-mal feldúsított termékeket, esetleg a napi 1 kanál tőkehalmáj-olaj a legcélravezetőbb. A kutatás rá akar világítani az avas halolaj káros hatásaira is - mely kérdéskört eddig még senki nem vizsgálta.
"Az avas olaj rossz szagú, és szörnyű íze van, ezért senki nem akarná lenyelni. Viszont a halolaj-kapszulákon lehetetlen eldönteni, hogy romlott, vagy nem. Emiatt fontos megvizsgálni, hogy az avas olaj kevésbé egészséges, sőt rosszabb esetben még káros is lehet" - magyarázza Froyland.
A kutató arra utalt, hogy a romlott olaj fogyasztása oxidatív stresszt eredményezhet az elő sejtek számára, ami csökkenti a szervezet antioxidáns szintjét, előnytelen folyamatokat beindítva. Egy korábbi vizsgálatban már bebizonyították, hogy az olajkapszulák rendelkeznek ilyen jellegű hatással - akár lejárati idejük előtt egy évvel, ezzel szemben a friss omega-3 kivonat nem káros. Ez a tanulmány az egyik legnagyobb halétel-gyártó, a Smart bevonásával készült.
Froyland felhívja az egészségügyi hatóságok figyelmét, hogy a jövőben az ipar szereplőitől független vizsgálatokat kell végezni a kérdést illetően, melyek eredménye csak kiváló dokumentációt követően fogadható el.
Forrás: Medipress hírszolgálat