Az első oltás által nyújtott védettség idővel csökken, ezért emlékeztető oltásra van szükség, ha a lehető legnagyobb eséllyel szeretnénk megvédeni gyermekünket a vírusos betegség ellen. A szakértők 10 éven át tartó vizsgálat után jutottak erre a következtetésre. 1995-2004. között több mint 11 ezer beoltottat követtek nyomon. Közülük 1080-an, vagyis 9,5 százalékuk átesett a betegségen, ami azonban enyhébb tünetekkel jelentkezett, mint általában a nem oltott betegek esetében. Eredményeikről a New England Journal of Medicine-ben olvashatunk. Az úgynevezett "áttöréses" betegség enyhe lefolyású volt, mondta el ifj. Dr. Robert Frenck, a Cincinnatii Gyermekkórház gyermekgyógyász professzora, egyben az Amerikai Gyermekgyógyászok Akadémiájának fertőző betegségekért felelős bizottságának tagja.
A bárányhimlőt a varicella-zoster vírus okozza, és általában az arcon megjelenő kiütésekkel kezdődik. A hólyagokká váló vörös kiütések az egész testre ráterjednek, gyakran több száz elváltozás is jelentkezik a gyermek testén. A hólyagok pörkösödés után gyógyulnak egy-két héten belül. Az oltott gyerekeknél Freck szerint általában kevesebb, mindössze 20-50 hólyag jelentkezett, ám az iskolákban és óvodákban ennek ellenére sem látták a betegeket szívesen, hiszen a fertőzés könnyen terjed a gyerekek között.
Az eredmények alapján az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) két oltást ajánl a gyermekeknek, az elsőt 12-15 hónapos korban, a másodikat 4-6 éves korban. Azok a 13 év feletti gyermekek, akik még nem estek át a betegségen szintén két oltást kell, hogy kapjanak, minimum 4-8 hét különbséggel. Felnőttek számára is ajánlható a vakcina, ha az illető még nem volt bárányhimlős, azonban nem szabad elfelejteni, hogy nincs tökéletes védőoltás. 2006-ban engedélyeztek egy négyes kombinációból álló vakcinát, mely a bárányhimlő mellett a mumpsz, a kanyaró és a rubeola ellen is véd, ám jelenleg az USA-ban nem elérhető. A gyártó cég 2009-re ígéri, hogy újra megjelenik vele a piacon.
Forrás:
Medipress hírszolgálat