Az Amerikai Egyesült Államokban az elmúlt 15 évben a rákos gyermekek halálozási aránya jelentős mértékben csökkent. Míg 1990-ben egymillió lakosra 34,2 húsz év alatti beteg halála jutott, addig 2004-ben egymillió emberből csak 27,3 rákos gyermek halt bele a betegségébe. A halálozásban tapasztalható visszaesés az egyre jobb ellátásnak, s - főként a leukémia esetében - az egyre hatékonyabb gyógyító eljárásoknak köszönhető.
Az összes tumoros gyermek és fiatal mintegy harmada szenved leukémiában. A halálozási ráta 1990 óta nagyjából egyharmaddal csökkent, hála a korszerű kemoterápiának és őssejt-kezeléseknek. A gyermekek tumoros megbetegedései közül az idegrendszeri tumoros elváltozások képezik a második leggyakoribb csoportot, a megbetegedések ugyancsak mintegy harmadát.
A tumoros betegségek okozta gyermekhalandóság bizonyára örökletes okok miatt a fehérbőrűeket sújtja legjobban, és valószínűleg szociális okokból a latin-amerikai származású gyermekek körében érezhető legkevésbé a halálozási arány javulása. A statisztikusok úgy vélik azért, mert főként bevándorló családok gyerekeiről van szó, akik kevésbé tudják igénybe venni az egészségügyi ellátást. A fehérbőrű gyermekek közül minden évben 1,7%-kal kevesebben halnak meg rákban, a latin-amerikai származású gyermekek pedig évi 1%-kal kevesebben.
Miután a gyakorlatilag Magyarországon is valamennyi korszerű tumoros betegségekre alkalmazott gyógymód elérhető, e hír alapján itthon is reménykedhetünk a tumoros gyermekhalálozás visszaesésében.
Forrás: www.cdc.gov