Sokak szerint a génjeinken és az életmódunkon is múlik, hogy meddig élünk. Egy kutatás nemrég publikált eredményei alapján elmondható, hogy még számos befolyásoló tényező van az életünkben - ezek viszont nemenként eltérőek.
A hosszú élet titka
A tudósok munkája még 1986-ban kezdődött: akkor választották ki a kutatásban résztvevő több mint 7800 főt, 55 és 69 év közötti holland nőket és férfiakat. Az alanyoknak meg kellett adniuk aktuális magasságukat, testsúlyukat, illetve azt, hogy hány kilót nyomtak 20 éves korukban. Ezek mellett testmozgással kapcsolatos kérdéseket is kaptak - ebbe a kertészkedés, a ház körüli munkák, a kutyasétáltatás és a biciklizés is beletartozott -, valamint a dohányzási és alkoholfogyasztási szokásokat is feljegyezték a kutatók.
Ezt követően három csoportra osztották az alanyokat: az első csapatba a napi 30 percnél kevesebbet mozgók kerültek, a másodikba azok, akik 30-60 percet szántak testmozgásra , a harmadikba pedig a 90 percet vagy annál többet sportolók.
Magas, karcsú hölgyek előnyben
A csoportok tagjait halálukig, illetve 90. születésnapjukig követték nyomon. A 7807 alanyból 433 férfi és 994 nő élte meg ezt a kort. Hogy ők miért élhettek ilyen hosszú ideig? A tudósok szerint ennek más oka van a férfiaknál és más a nőknél - utóbbiaknál a testmagasság és a súly is fontos szerepet kapott. A kutatók kiszámolták, hogy akiknek 20 évesen kevesebb volt a súlya, és az évek múlásával is kevesebb pluszkilót szedtek fel, nagyobb valószínűséggel éltek tovább, mint testesebb társaik. Ezen kívül arra is rájöttek a kutatók, hogy a 160 centiméter magasak - vagy magasabbak - 31 százalékkal nagyobb valószínűséggel érik meg 90. születésnapjukat, mint alacsonyabb társaik.
A sportos férfi sokáig él
Ezek a tényezők a férfiaknál kevésbé számítottak - a rendszeres mozgás viszont annál fontosabbnak bizonyult. A kutatás eredményei szerint azok a férfiak, akik naponta legalább 90 percet mozogtak, 39 százalékkal nagyobb eséllyel érték el a 90 éves kort, mint akik napi fél órát sem szántak testmozgásra. Ráadásul minden plusz 30 perc mozgás további 5 százalékkal növelte ennek lehetőségét: napi 120 perc edzéssel 44 százalékra, 150 perc sportolással pedig 49 százalékra nőtt a szépkor elérésének esélye.
A tanulmány szerint ennél kevésbé, de azért a nőknél is számít a rendszeres mozgás . Azok a nők, akik legalább 60 percet sportoltak naponta, 21 százalékkal nagyobb valószínűséggel éltek 90 éves korukig vagy tovább, mint a napi fél óránál kevesebbet mozgó társaik. A nők esetében azonban nem nőtt tovább a hosszú élet esélye a 60 percnél hosszabb edzések bevezetésével. A tudósok ezért úgy vélik, a nőknek napi 60 perc mozgás lenne ideális az egészségük megőrzése érdekében.
Forrás: edition.cnn.com