Hosszú ideje folyik vita arról, hogy vajon mikor telepszenek meg az emberi szervezetben a vírusok, a baktériumok és más mikroorganizmusok. Korábbi tudományos kutatások arra jutottak, hogy normális körülmények között már az emberi méhlepényben és a magzatvízben is jelen vannak baktériumok.
Most azt mondják, mindenki tévedett
A magzati mikrobiomra, azaz a szervezetben lévő mikroorganizmusok összességére vonatkozó eddigi tudományos bizonyítékok pontosságának ellenőrzésére hozott létre egy nemzetközi csoportot az írországi Cork Egyetemen kutató Jens Walter professzor. A csapatba összesen 46, különböző tudományos területeken tevékenykedő szakértő tartozott.
A szakértői csoport egyhangúlag arra jutott, hogy tévesek voltak a korábbi következtetések, és az egészséges magzat valójában steril, szervezetében nincsenek jelen baktériumok. Véleményük szerint korábban azért juthattak ezzel ellentétes következtetésre, mert a vizsgált minták szennyeződhettek a hüvelyi szülés, a kórházi eljárások vagy a laboratóriumi tesztelés folyamata során.
Mi jut át a méhlepényen?
Az új tanulmány szerzői szerint fontos lenne, hogy további kutatásokat szenteljenek az anyák és az újszülöttek mikrobiomjának, valamint a méhlepényen átjutó metabolitok, vagyis anyagcseretermékek vizsgálatára. Utóbbiak abban játszanak fontos szerepet, hogy felkészítsék a magzatot a születés utáni életre – az immár a mikrobákkal teli külvilágban.
Ez az új konszenzus Walter professzor szerint irányt adhat a szakterületnek a továbblépésre, hogy a leghatékonyabb módon hangolják össze a további kutatásokat. „Az a felismerés, hogy a magzat steril környezetben él, megerősíti azt az elképzelést, hogy a baktériumok először a születés alatt, valamint közvetlenül a születés után telepszenek meg az újszülött szervezetében, tehát erre a területre kell összpontosítani a mikrobiommal kapcsolatos terápiás kutatásokat” – magyarázta a szakember.