Kiderült, agyunk felnőttkorban is fejlődik

Az eddig vélttel ellentétben az agy bizonyos területeinek szövetei egészen felnőttkorig növekednek, ezáltal javulnak bizonyos képességek, mint például az arcfelismerés.

Egy nemzetközi szakértői csoport 22 gyerek és 25 fiatal felnőtt agyát vizsgálta meg, eredményeit a Science című tudományos lapban mutatta be.

"Az agy szerkezete még serdülőkorban is változik. Szoros az összefüggés az arcfelismerő képesség és az agyszerkezet között. Nincs minden készen a születéstől fogva. A gyerek születésekor jól hall, más képességei azonban csak évek alatt alakulnak ki" - mondta el Katrin Amunts, a vizsgálatban résztvevő német idegkutató.

A kamaszkori ellentmondásos személyiségfejlődés egyik fő oka lehet, hogy az agy jelentős növekedési folyamaton megy keresztül ezekben az években. Részletek itt.

12 százalékos növekedés felnőtt korra

A kutatás során 5 és 15 év közötti gyerekeknek és 22-28 éves fiatal felnőtteknek arcokat mutattak három különböző nézőpontból, majd értékelniük kellett, mennyire hasonlítanak egymáshoz. A tudósok mágneses rezonanciás képalkotás ( MRI ) segítségével készítettek felvételeket az agy két régiója közötti aktivitásról: az egyikkel a helyszíneket, a másikkal az arcokat ismeri fel az agy.

Az agy bizonyos területeinek szövetei egészen felnőttkorig növekednek
Az agy bizonyos területeinek szövetei egészen felnőttkorig növekednek

Csak a felnőtteknél és csak az arcfelismerésért felelős agyi régióban találtak olyan jeleket, amelyek plusz szövetekre utalnak, olyanokra, amelyek a gyerekeknél nem léteznek. Valószínűleg bizonyos idegsejtek nyúlványai fejlődnek ki felnőttkorra. Ennek a területnek a térfogata a felnőtteknél átlagosan 12 százalékkal nagyobb volt, mint a gyerekeknél.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Újabb lépés a társadalmi evolúció vizsgálatában

"Úgy véljük, hogy az idegsejtnyúlványok, vagyis a dendritek , melyek a különböző agyi régiókból összegyűjtik az információkat és az egyes idegsejtekhez szállítják, erőteljesen fejlődnek az agy arcfelismerésért felelős régiójában. A közvetlenül vele szomszédos, a helyfelismerésért felelős területen nem láthatók ilyen változások" - fejtette ki Amunts.

Az arcok felismerésének fontos képessége a gyerekkorban a társas környezet szélesedésével folyamatosan fejlődik. Amunts szerint elképzelhető, hogy hasonló fejlődési folyamatok játszódnak le más területeken, például a nyelvi központban is. A nyelvi képességek fejlődése ugyanis viszonylag hosszú ideig tartó folyamat.

A felfedezés az emberi faj társadalmi evolúciójának jobb megértésében segítheti a kutatókat. A gyors arcfelismerés és az arcokhoz kötődő emlékek gyors felelevenítése segíthette az őseinket abban, hogy minél előbb és a helyzetnek megfelelően reagálhassanak ellenségeik vagy társaik közeledésére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.