Kiderült, ki tud könnyedén nyelvet tanulni

Köztudott, hogy az idegen nyelvek elsajátítása nem mindenkinek megy azonos sebességgel. Van, akinek alig kell látható erőfeszítést tenni, hogy ragadjon rá a tudás, míg mások csak kemény küzdelem árán jutnak használható nyelvismerethez. Vajon mi az oka?

Úgy tűnik, a magyarázatot a különböző agyterületek egymással való kommunikációja, illetve annak hatékonysága adja – olvasható a Journal of Neuroscience folyóirat cikkében.

„Ezek az eredmények jó előrejelzését adhatnak, hogy egyes emberek esetében a nyelvtanulás sikeres lesz-e vagy kudarccal végződik” – mondta a tanulmány szerzője, Xiaoqian Chai.

Kutatók bizonyították, hogy minél több érzékünk kapcsolódik be a tanulásba, annál eredményesebbek vagyunk a nyelvtanulás területén. Kattintson! A különböző régiók akkor is kommunikálnak egymással, amikor az agy pihen, és nem végez semmilyen konkrét feladatokat. Ezeknek a kapcsolatoknak az ereje – az úgynevezett nyugalmi állapotú kapcsolat – egyénenként változik. A különbségeket már korábban összefüggésbe hozták a viselkedésben tapasztalható eltérésekkel, beleértve a nyelvi képességet .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Xiaoqian Chai és Denise Klein kutatók a McGill Egyetemen megvizsgálták, hogy a nyugalmi állapotban mért különbségek a csatlakoztathatóságban vajon összekapcsolódnak-e a második nyelv elsajátításával. A montreali neurológiai intézetben 15 angolul beszélő felnőtt agyát tanulmányozták, akik 12 hetes intenzív francia nyelvtanfolyamon vettek részt, s tesztelték a nyelvi képességeiket a kurzus előtt és után.

A nyugalmi állapotban lévő agyat funkcionális mágneses rezonancia képalkotással ( fMRI ) térképezték fel. Az agy két külön nyelvi régióját különösen éles szemmel figyelték: az egyik az a terület, amely a folyékony verbális kommunikációért, a másik pedig az olvasásért, a vizuális szóalakok felismeréséért felelős.

A kutatók tesztelték a résztvevők verbális és olvasási képességeit, sebességét a tanfolyam előtt és annak befejezése után is. „A legérdekesebb az a felismerés volt, hogy a kapcsolat a különböző agyi területek között már a tanulás megkezdése előtt megfigyelhető volt. Ez azt mutatja, hogy az emberek egy részénél adott az idegsejt minta, amely hozzásegít egy második nyelv könnyebb elsajátításához" – mondta Arturo Hernandez, a University of Houston neurológusa.

Mindez azonban nem jelenti azt, hogy a nyelvtanulás sikerét előre eldönti az agyunk bedrótozottsága. Az agy nagyon képlékeny és alkalmazkodóképes, ami azt jelenti, hogy lehet rajta alakítani a tanulással és a tapasztalatokkal” – mondta Chai. Magyarán, ha nem megy helyből, attól még mehet szorgalommal. A mostani kutatások mindenesetre hozzájárulhatnak olyan módszerek kidolgozásához, amelyek megkönnyítik a nyelvtanulást a különböző képességű emberek számára.

Forrás: Science Daily

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.