A Kelet-finnországi Egyetem kutatói 11 férfi és 16 nő agyáról készítettek felvételeket. A 28 év alatti vizsgálati alanyok mindegyike rendszeresen fogyasztott alkoholt az elmúlt egy évtizedben, átlagosan heti három üveg bornak vagy kilenc üveg sörnek megfelelő mennyiséget. A vizsgálatok a férfiak esetében magasabb aktivitást mutattak ki egy olyan agyi területen, amelyről úgy vélik, hogy fokozza a sóvárgást az alkohol után.
"Több változást találtunk a férfiak agyának elektromos aktivitásában, mint a nőkénél, ami meglepetés volt, mivel éppen a fordítottjára számítottunk. Mindez azt jelenti, hogy a férfiak agyi működése többet változott a hosszú távú alkoholfogyasztás hatására" - mondta el dr. Outi Kaarre kutató.
A finn tudósok korábban már felfedezték, hogy a nagyivók cortexében, azaz az agy döntéshozó központjában nagyobb aktivitás mutatható ki, mint azokéban, akik nem fogyasztanak alkoholt. Ezúttal viszont egy olyan területen találtak - mágneses impulzusok által stimulálva - többletet a férfiaknál, amely az addikciókkal áll kapcsolatban. "Ezek az eredmények jelzik, hogy a hosszú távú alkoholfogyasztás különbözően hat a fiatal férfiakra és nőkre, nekünk pedig rá kell még jönnünk, hogy miként jönnek létre ezek a különbségek" - árulta el dr. Kaarre.
Felmérések szerint a brit férfiak hajlamosabbak elcsábulni az italozásra, mint a nők, egyszersmind háromszor gyakoribb esetükben, hogy egy-egy alkalommal legalább másfél üveg bort elfogyasszanak. A kórházba kerülő férfiak az esetek kétharmadában alkohol okozta egészségügyi problémák miatt szorulnak ellátásra Nagy-Britanniában.
Forrás: Daily Mail